შეხვედრა ფრანგული კომპანიის წარმომადგენლებთან
დღეს მუნიციპალური განვითარების ფონდის ხელმძღვანელებსა და ფრანგულ კომპანია სურეკას წარმომადგენლებს შორის შეხვედრა შედგა, სადაც ხელშეკრულება გაფორმდა. ხელშეკრულების საფუძველზე აღნიშნული კომპანია წყალტუბოს საკანალიზაციო სისტემის გამწმენდი ნაგებობის ტექნიკურ-ეკონომიკური ანალიზის დადებს. საკონსულტაციო მომსახურების მიზანია წყალტუბოს საკანალიზაციო სისტემის არსებული მდგომარეობის შესწავლა. კერძოდ, კომპანია წინასაპროექტო კვლევის ფარგლებში გაარკვევს წყალტუბოში არსებულ ვითარებას, იმას თუ სად უნდა აშენდეს გამწმენდი ნაგებობა, რა მოცულობის უნდა იყო ის და როგორი. წინასაპროექტო მოკვლევის დასრულების შემდეგ წყალტუბოში გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობა დაიწყება, რომლის დარულების შემდეგაც წყალტუბოს მოსახლეობას ბევრი პრობლემა მოუგვარდება.
ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების დასრულების ვადა 2013 წლის 28 ივნისია. კომპანია სურეკას მიერ მომზადებული ანალიზის მიხედვით მოხდება საპროექტო კომპანიის დაქირავება, რომელიც მოამზადებს გამწმენდი ნაგებობის დეტალურ პროექტს. პროექტის მომზადების შემდეგ გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობის დასაწყებად ტენდერი გამოცხადდება.
საკონსულტაციო მომსახურების დაფინანსება მოხდება მსოფლიო ბანკის პროგრამის ფარგლებში, ხოლო სამშენებლო სამუშაოების განხორციელება შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) დაფინანსებით იგეგმება.

Meeting with Representatives of a French Company
A meeting was held today between the Heads of the Municipal Development Fund (MDF) and representatives of the French Company Seureca, during which a contract was signed. As per the contract, the company will conduct a feasibility study for Tskalrubo Waste Water Treatment Plant (WWTP). The purpose of the consulting services is to study the current condition of Tskaltubo sewage system. Specifically, within the pre-design study, the company will identify the current situation in Tskaltubo, the location for the construction of the WWTP, its scope and type. Once the pre-design study is completed, construction of the WWTP in Tskaltubo will begin, after which many of the issues, faced by the residents of Tskaltubo will be resolved.
The deadline for finalization of the feasibility study is June 28, 2013. Based on the analysis, prepared by Seureca, a design company will be hired to prepare a detailed design for the WWTP. Once the design is prepared, a bidding will be announced to begin construction of the WWTP.
Consulting services will be funded within a World Bank (WB) program, while construction work is planned to be funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA).