ექსპერტიზის დასკვნის საფუძველზე, თბილისის N89 სკოლა მოსწავლეებისთვის უსაფრთხო, თანამედროვე შენობით ჩანაცვლდება
ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დასკვნის საფუძველზე, თბილისის N89 საჯარო სკოლის შენობას სრული დემონტაჟი ჩაუტარდება და მის ადგილას თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ახალი სკოლა აშენდება.
დასკვნის თანახმად, შენობის კონსტრუქციული ელემენტების დეტალური გამოკვლევის შედეგად მდგრადობის მნიშვნელოვანი პრობლემები გამოვლინდა.
კერძოდ, სპეციალისტების შეფასებით, არსებული შენობა არ შეესაბამება სეისმურ ნორმებს, დაზიანებულია მისი საძირკველი, არ აკმაყოფილებს უსაფრთხოების თანამედროვე სტანდარტებს და აღდგენას არ ექვემდებარება.
ექსპერტიზის დასკვნა N89 საჯარო სკოლის მასწავლებლებსა და მშობლებს მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ, ქვარა ჩართოლანმა, რესურსცენტრის ხელმძღვანელთან და ისნის გამგეობის წარმომადგენლებთან ერთად გააცნო.
დასკვნის მიღებამდე მუნიციპალური განვითარების ფონდმა სკოლის სარეაბილიტაციო სამუშაოები უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე, საერთაშორისო საზედამხედველო კომპანიის გადაწყვეტილებით, დროებით შეაჩერა და კონსტრუქციული მდგრადობის დამატებითი კვლევის ჩატარება შემსრულებელ კომპანიას დაავალა.
N89 სკოლის მშენებლობა განხორციელდება ევროსაბჭოს განვითარების ბანკის (CEB) ფინანსური მხარდაჭერით.
პროექტის მიმდინარეობის შესახებ დამატებით ინფორმაციას მუნიციპალური განვითარების ფონდი ეტაპობრივად, პროცესის მიხედვით გამოაქვეყნებს.

According to the Expert Opinion, building of Tbilisi School #89 will be replaced with a safe and modern one
According to the Expert Opinion by Levan Samkharauli National Forensics Bureau, the building of Tbilisi Public School #89 will be completely demolished, and a new one of modern standards will be constructed in its place.
As per that conclusion, a detailed examination of the structural elements of the building revealed significant stability issues.
In particular, according to experts, the existing building does not comply with seismic standards, its foundation is damaged, does not meet modern standards in terms of safety, and cannot be restored.
The expert opinion was presented to teachers and parents of Public School #89 by Deputy Executive Director of Municipal Development Fund (MDF) Qvara Chartolani, together with the Head of the Resource Center and representatives of Isani Administrative Unit.
Prior to the expert opinion release, MDF temporarily suspended the rehabilitation works of the school building for safety reasons - based on the decision of an international supervision company, and instructed the contractor company to conduct an additional study of the structural stability of that building.
The construction of Public School #89 will be carried out with the financial support from the Council of Europe Development Bank (CEB).
MDF will publish additional information on the progress of the project stage-by-stage, as per the process ongoing.