რუსთავში ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება აქტიურ ფაზაშია
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი აქტიურად არის ჩართული ქვემო ქართლის რეგიონში ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაში. მხოლოდ რუსთავში, ფონდს 7 მიმდინარე პროექტი აქვს, რომელთა ჯამური საინვესტიციო ღირებულება 41.6 მილიონ ლარს აჭარბებს. პროექტები მოიცავს როგორც სკოლებისა და ბაღების მშენებლობასა და რეაბილიტაციას, ასევე, აქტიურ ფაზაშია ორი ტექნიკური საფეხბურთო სტადიონის მშენებლობაც.
ქალაქში მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოებს ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორთან ბექა ურუშაძესთან, ქალაქის მერთან და სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან ერთად ადგილზე გაეცნო.
ფონდი უახლოეს მომავალში ასრულებს 830 მოსწავლეზე გათვლილ, რუსთავის №21 საჯარო სკოლის სრულ რეაბილიტაციას. ასევე, წლის ბოლომდე იგეგმება რუსთავის №6 საჯარო სკოლის სარეაბილიტაციო სამუშაოების დასრულება. სარეაბილიტაციო სკოლებში ეწყობა საკლასო ოთახები, სპორტული მოედნები, საპირფარეშოები, განახლდება ეზოს ტერიტორია და დამონტაჟდება გათბობის, წყალმომარაგების და კანალიზაციის ახალი სისტემები. ორივე სკოლა ადაპტირებული იქნება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის.
„საბავშვო ბაღების მშენებლობა-რეაბილიტაციის“ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ქალაქში ოთხი საბავშო ბაღის მშენებლობა და რეაბილიტაცია მიმდინარეობს, რომელთა დასრულება მიმდინარე წელს იგეგმება. საბავში ბაღებში მოეწყობა საძინებლები, სათამაშო და ადმინისტრაციული ოთახები, ასევე, ლიფტები და საევაკუაციო კიბეები. ეზოში გათვალისწინებულია რეკრეაციული ზონები და სათამაშო მოედნები. ორივე ბაღი სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებისთვის.
ქალაქში სპორტული ინფრასტრუქტურის განვითარების მიზნით, დაწყებულია საფეხბურთო ტექნიკური ცენტრისა და ორი საფეხბურთო მოედნის მშენებლობა. პროექტისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 5 მილიონ ლარამდეა გამოყოფილი. სამუშაოები მიმდინარე წელს დასრულდება.

Infrastructural projects in active phase in Rustavi
The Municipal Development Fund of the Ministry of Infrastructure is actively involved in implementation of infrastructural projects in Kvemo Kartli Region. In Rustavi alone, the MDF has 7 ongoing projects, the total investment value of which exceeds GEL 41.6 million. The projects envisage construction and rehabilitation of schools and kindergartens, as well as construction of two technical football stadiums, which is in active phase.
Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze, together with the Executive Director of the Municipal Development Fund Beka Urushadze, the City Mayor and representatives of the State Governor's Administration, inspected on site ongoing construction works in the city.
In the near future, The MDF is to complete full rehabilitation of Rustavi Public School No. 21 designed for 830 students. Moreover, rehabilitation works for Rustavi Public School No. 6 are planned to be completed by the end of the year. Classrooms, sports fields, and toilets are under construction in the schools to be rehabilitated; the yard area is to be renovated, and new heating, water supply, and sewage systems are to be installed. Both schools will be adapted to the needs of people with disabilities.
Within the framework of the State Program for “Construction and Rehabilitation of Kindergartens”, construction and rehabilitation of four kindergartens is underway in the city, which is planned to be completed during the current year. These kindergartens are to be equipped with bedrooms, play and administrative rooms, as well as elevators and fire escape. Recreational zones and playgrounds are designed in the yard. Both kindergartens will be fully adapted for children with disabilities.
In order to develop sports infrastructure in the city, construction of the technical football center and two football fields has been initiated. Up to GEL 5 million has been allocated for the project from the state budget. The named works will be completed this year.