იტალიური არქიტექტურისა და დიზაინი დღეები თბილისში წელსაც გაიმართა
საქართველოში იტალიის საელჩოსა და იტალიის ვაჭრობის ხელშეწყობის სააგენტოს ორგანიზებით (ICE-ITA), 29-30 მარტს თბილისში იტალიური დიზაინისა და არქიტექტურის პოპულარიზაციასთან დაკავშირებული ტრადიციული ყოველწლიური ღონისძიება "იტალიური დიზაინის დღეები საქართველოში -2023" გაიმართა.
საქართველოში იტალიის ელჩმა ენრიკო ვალვომ და საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ირაკლი ქარსელაძემ, ღონისძიების ფარგლებში, იტალიის არქიტექტორთა ეროვნულ საბჭოსთან (CNAPPC), DOMUS-საქართველოსა და დიზაინის ევროპულ ინსტიტუტთან (IED) თანამშრომლობით, გახსნეს სამი გამოფენა. ასევე, ჩატარდება ლექციები, სემინარები და კონკურსი არქიტექტურისა და დიზაინის მიმართულებით .
საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა დავით ტაბიძემ თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიაში სტუდენტებს მიმართა და დისკუსია გამართა ურბანული განახლების, ინფრასტრუქტურული პროექტებისა და ქვეყანაში არსებული შესაძლებლობების შესახებ. დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღებეს არქიტექტურისა და დიზაინის დარგის წარმომადგენლებმა.
მონაწილეებმა მიმოიხილეს ურბანული განვითარების მიმართულებით საქართველოში მიმდინარე პროექტები. მათ შორის, აღინიშნა პროგრამა „განახლებული რეგიონების“ ფარგლებში, ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარე პროექტები.
იტალიური არქიტექტურისა და დიზაინის დღეების მიზანია საქართველოში იტალიური დიზაინის ცნობადობის ამაღლება და ხელმისაწვდომობა, შესაბამისი დარგების წარმომადგენლებს შორის კავშირების გაძლიერება და ამ სფეროებში საქართველოსთან მრავალმხრივი თანამშრომლობის ხელშეწყობა.

Annual Italian Architecture and Design Days in Tbilisi
On March 29-30 of 2023, the traditional annual event related to the popularization of Italian design and architecture hosted by the Embassy of Italy to Georgia and the Italian Trade Agency (ICE - ITA) was held in Tbilisi.
The Ambassador of Italy to Georgia Enrique Vale and Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Irakli Karseladze in cooperation with the National Council of Italian Architects (CNAPPC), DOMUS-Georgia and European Institute of Design (IED) opened jointly three exhibitions. Lectures, workshops and Architecture and Design competitions are to be held under the event as well.
.
Executive Director of MDF, David Tabidze addressed students of the Tbilisi State Academy of Art and launched discussion regarding urban upgrade, infrastructural projects and opportunities existing in the country. Participants of the named discussion were representatives of architecture and design fields.
The participants reviewed the current projects focused on Georgian urban development, including the ones, being implemented throughout the country within the “Renovated Regions” Program.
The Italian Architecture and Design Days in Georgia aim to raise awareness and availability of Italian Design in Georgia, enhance connections between the representatives of associated fields and assist in multi-stakeholder cooperation with Georgia in these fields.