მარნეულში პროგრამა ,,განახლებული რეგიონებით“ დაფინანსებული პროექტი აქტიურად მიმდინარეობს
პროგრამის “განახლებული რეგიონები" ფარგლებში, ქვემო ქართლის რეგიონის შვიდივე მუნიციპალიტეტში ინფრასტრუქტურული პროექტები აქტიურად მიმდინარეობს.
ქვემო ქართლში პროგრამით დაფინანსებულ პროექტებს შორისაა მარნეულში ცენტრალურ ქუჩაზე მდებარე სკვერის რეაბილიტაცია. სამუშაოები 2021 წლის ზაფხულში დაიწყო და აქტიურად გრძელდება.
მიმდინარე სამუშაოები მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის პირველმა მოადგილე გიორგი ციბაძემ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად მოინახულა.
„განახლებული რეგიონების“ 4-წლიანი პროგრამა საქართველოს 63 მუნიციპალიტეტს მოიცავს და მისი მხოლოდ პირველი ეტაპის საორიენტაციო ღირებულება 500 მილიონი ლარია. პროგრამა ითვალისწინებს რეგიონების ურბანულ განახლებას, რაც სახელმწიფოს, მუნიციპალიტეტის და კერძო საკუთრებაში არსებული მნიშვნელოვანი ობიექტის განვითარებას გულისხმობს.
პროგრამით დაფინანსებული პროექტები მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლების უშუალო ჩართულობით სპეციალურმა კომისიამ დაამტკიცა, ხოლო სამშენებლო კომპანიები, მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებული ელექტრონული ტენდერებით შეირჩა. სპეციალური კომისიის შემადგენლობაში შედიოდნენ როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობის, ისე ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლები და სივრცითი დაგეგმარების სპეციალისტები.

The Project Funded under the “Renovated Regions” Program Actively Ongoing in Marneuli
Under the “Renovated Regions” Program infrastructural projects are in active phase in all of the seven municipalities of Kvemo Kartli Region.
Rehabilitation of the central street square in Marneuli is one of the projects funded under the Kvemo Kartli Program. Works commenced in summer of 2021 and are still in progress.
The „Renovated Regions“ State Program applies to 63 municipalities countrywide; estimated cost of the first stage works under the 4 –year Program is GEL 500 million. The program provides for urban regeneration of municipalities through development of state-owned, municipal and private facilities.
The projects were approved by the special committee operating with involvement of representatives of the municipality, while the contractor building companies were selected through electronic biddings announced by the Municipal Development Fund of Georgia. The special committee was composed of local authorities, representatives of central government as well as spatial planning specialists.
Following Program completion, there will be central streets renovated in various regions countrywide, new squares will be rehabilitated and arranged together with such other municipal infrastructure. The urban environment renovated under the new projects will allow for the new opportunities of the local population.