სოფელ დარჩელში 90 ბავშვზე გათვლილი სკოლის მშენებლობა დასრულდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში, სოფელ დარჩელის №1 საჯარო სკოლის მშენებლობა დაასრულა.
პროექტი საქართველოს მთავრობის მიერ 1.7 მილიონი ლარით დაფინანსდა.
90 ბავშვზე გათვლილი სკოლა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აშენდა. საკლასო ოთახების გარდა, კეთილმოეწყო სკოლის ეზოც, დამონტაჟდა გათბობის, წყალსადენის და კანალიზაციის სისტემები. სკოლა სრულად ადაპტირებულია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი, საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის მშენებლობისა და რეაბილიტაციის პროგრამის ფარგლებში, აშენებს 66 სკოლას, რეაბილიტაციისა და ენერგო-ეფექტური კომპონენტის გაძლიერების სამუშაოებს კი 100 სკოლაში ახორციელებს.
2020 წელს ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ უკვე დაასრულა 20 ახალი სკოლის მშენებლობა 1530 მოსწავლისთვის. 2021 წელს კი დამატებით დასრულდება კიდევ 41 სკოლის მშენებლობა 7020 ბავშვისთვის. ასევე, 2021-2022 წლებში ეტაპობრივად დასრულდება 100-ზე მეტი სკოლის რეკონსტრუქცია/რეაბილიტაციის სამუშაოები, რომელთა შედეგად 16 ათასი მოსწავლე სრულად განახლებულ სკოლაში ისწავლის.
საგანმანათლებლო პროგრამას საქართველოს მთავრობა და დონორი ორგანიზაციები (CEB და NEFCO) აფინანსებენ. პროგრამის საერთო ღირებულება 300 მილიონ ლარზე მეტია.

Construction of 90-pupil school completed in Village Darcheli
The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has completed Zugdidi Municipality Village Darcheli public school #1 construction project. GEL 1.7 million project was funded by the Government of Georgia.
The school, designed for 90 pupils was constructed with observance of international standards. Apart from classrooms, the school yard underwent improvement as well. Heating, water supply and wastewater systems were also arranged under the named program. The school is fully adapted to needs of disabled people.
Under the Educational Infrastructure Construction and Rehabilitation Program, the Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is undertaking construction of 66 schools, and works for rehabilitation and energy-efficiency component strengthening - for 100 schools.
In 2020, the MRDI has completed construction of 20 new schools designed for 1530 pupils. During 2021, construction of 41 schools for 7020 pupils will be additionally completed. Besides, in course of 2021-2022, reconstruction-rehabilitation works for more than 100 schools will be gradually completed, as a result of which 16 thousand pupils will have an opportunity to attend classes in fully refurbished schools.