ფოთს თანამედროვე სტანდარტების ავტობუსები გადაეცა
ურბანული ტრანსპორტის განვითარების პროგრამის ფარგლებში, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, 6 ქალაქისთვის განკუთვნილი 175 ავტობუსიდან 5 ერთეული EURO 5-ის სტანდარტის ავტობუსი ქალაქ ფოთს გადასცა.
ამ ეტაპისთვის, ფოთს გადაეცა 50 მგზავრზე გათვლილი 5 ახალი ავტობუსი. მომდევნო წლის გაზაფხულამდე კი ქალაქს ეტაპობრივად გადაეცემა კიდევ 5 ერთეული ახალი ავტობუსი. ყველა სატრანსპორტო საშუალება სრულად ადაპტირებულია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის.
მოსახლეობა ისარგებლებს თანამდეროვე, კომფორტული და რაც მთავარია, გარემოსთვის უვნებელი ავტობუსებით.
პროგრამა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება და მოიცავს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტისთვის 175 ერთეული, საერთო ჯამში, 18.7 მილიონ ევროს ღირებულების, თანამედროვე სტანდარტების ავტობუსის შეძენას.
პროექტი საშუალებას მისცემს ამ ქალაქების მოსახლეობას, რომ ისარგებლონ თანამდეროვე, კომფორტული და რაც მთავარია, გარემოსთვის უვნებელი ავტობუსებით, რომლებიც შეესაბამება ყველა თანამედროვე ევრო სტანდარტის ტექნიკურ მოთხოვნას, მათ შორის, ვენტილაციის სისტემაც.
ურბანული ტრანსპორტის განვითარებისათვის შერჩეულია საქართველოს 6 ქალაქი. 175 ერთეული ავტობუსიდან თელავსა და ფოთს გადაეცემა 10-10 ავტობუსი, გორს - 30, ზუგდიდს - 25, რუსთავს - 40, ხოლო ქუთაისს 60 ერთეული ავტობუსი.
175 ავტობუსი სხვადასხვა მუნიციპალიტეტს მომდევნო წლის გაზაფხულამდე ეტაპობრივად გადაეცემა. ახალი ავტობუსების მარშრუტებსა და სატრანსპორტო დერეფნებს კი მუნიციპალიტეტები განსაზღვრავენ.

5 of 175 new buses of modern standard designated for Municipalities transferred to Poti
Under the Urban Transport Development Program, the Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has transferred 5 units of 8.5 m. buses of EURO5 standard to Town Poti.
Thus far, there are 5 new buses designed for 50 passengers transferred to Poti. By spring of the following year, there will be 5 additional bus units handed over to the town. All vehicles are fully adapted to needs of disabled persons.
The EBRD backed program involves procurement of 175 units of up to date buses at a total value of EURO 18.7 million for various municipalities.
There are 6 cities of Georgia selected for Urban Transport Development Program. Out of 175 units of buses, 20 - will be transferred to Telavi and Poti, 10 to each city, 30 – to Gori, 25 – to Zugdidi, 40 – to Rustavi, 60 – to Kutaisi.
The program will allow municipalities to develop the municipal transport sector. The population is to benefit from modern, comfortable and above all else – environment friendly means of transportation adhering to all technical requirements of European standards, including ventilation systems.
Additional specialists will be trained in Public Transport Sector.
175 buses will be gradually transferred to various municipalities before spring of the coming year. Bus routes and travel corridors will be determined by municipalities.