ქალაქ ონში მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის მშენებლობაზე გამარჯვებული კომპანია გამოვლინდა
რაჭაში ონის მუზეუმის მშენებლობაზე გამარჯვებული კომპანია გამოვლინდა. ტენდერი საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ჩაატარა. ონის მუზეუმის მშენებლობა საქართველოს მთავრობის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება დაახლოებით 5.5 მილიონი ლარია.
პროექტი ითვალისწინებს ონის ახალ ორსართულიან მუზეუმში საკონფერენციო დარბაზის, ფონდსაცავის, ბიბლიოთეკის, მედიათეკის და ბავშვთა საგანმანათლებლო სივრცის მოწყობას. შენობა იქნება თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების და სრულად იქნება ადაპტირებული შშმ პირებისთვის. მოეწყობა მუზეუმის მიმდებარე ტერიტორიაც.
ონის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმი, 1984 წელს გაიხსნა, მაგრამ 1991 წლის ძლიერმა მიწისძვრამ მუზეუმი პრაქტიკულად ღია ცის ქვეშ დატოვა და მასში დაცული ექსპონატების მდიდარი კოლექცია დღემდე ავარიულ შენობაშია მოთავსებული. მუზეუმში ინახება მნიშვნელოვანი კულტურული მემკვიდრეობის არქეოლოგიური, ეთნოგრაფიული, ნუმიზმატიკური, სახვითი ხელოვნების ნიმუშები, ძველ-ბეჭდური წიგნები, ფოტომასალები, ხელნაწერი წიგნები, ხელნაწერი ისტორიული საბუთები და სხვადასხვა მცირე კოლექციები, ეკლესიის რელიეფები და ლაპიდარული წარწერებიანი ქვები. სულ, 14 000 ძირითადი და დამხმარე ექსპონატი, რომელიც წლებია არასათანადო პირობებში ინახება.
რეგიონებში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება ხელს უწყობს რეგიონის ეკონომიკურ გაძლიერებას, რეგიონის და მის მოსახლეობისთვის აჩენს ახალ შესაძლებლობებს, რაც არა მხოლოდ რეგიონის მაცხოვრებლების დამაგრებას, არამედ მათ დაბრუნებასაც შეუწყობს ხელს.

Winner Company to Construct Local Lore Museum in Oni Town is Identified
The winner company to construct Oni Museum in Racha has been identified. The Bidding was conducted by the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI). Construction of Oni Museum is being executed with financial support from the Government of Georgia and its tentative cost amounts to GEL 5.5 million.
There will be arranged the conference hall, museum depository, library, media center and educational space for children at the new two-story museum of Oni. The building will be of modern and international standards and will be completely adapted for the people with disabilities. The vicinity site to the Museum will be arranged as well.
The Local Lore Museum of Oni was opened in 1984 in Oni, however the Museum had been left actually under an open air due to heavy earthquake of 1991 and wealthy collection of exhibits being there have been placed at an emergency building as of to date. There are preserved the archaeological, ethnographic, numismatic and arts samples of significant cultural heritage value, as well as the ancient printed books, photos, manuscripts, historical documents and various minor collections, reliefs of churches and lapidary stones with inscriptions, at the Museum. There are 14 000 basic and auxiliary exhibits in total there that have been preserved under inappropriate conditions for years.
Development of tourist infrastructure throughout the regions will boost the economic enhancement of the region and provide the new opportunities for the region and its population that will not only keep the residents of the region but assist to their returning too.