,,გადმოსახედების" ესკიზური პროექტების მომზადებაზე გამარჯვებული სტუდენტები გამოვლინდნენ
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი ქვეყნის მასშტაბით გადმოსახედი მოედნების მშენებლობას იწყებს. პროექტის მიხედვით, გადმოსახედები მოეწყობა ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში სათანადოდ შერჩეულ ადგილებში - კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებთან ანდა გზების მიმდებარე, ტურისტულად მიმზიდველ ისეთ ადგილებში, საიდანაც იშლება შორეული ხედები.
საქართველოში ტურიზმი ერთ-ერთი ყველაზე მზარდი სექტორია. სულ უფრო აქტიური ხდება შიდა ტურიზმიც. ტურისტებსა და მოგზაურებს შთაბეჭდილებებს არამხოლოდ ტურისტული ობიექტები, არამედ გზების პირას განთავსებული ფუნქციური ნაგებობებიც და უბრალოდ განსაკუთრებული ლანდშაფტის მქონე ადგილებში მოწყობილი გადმოსახედებიც უქმნიან.
მუნიციპალური განვითარების ფონდი პროექტის განხორციელებას სტუდენტების ჩართულობით გეგმავს. აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიიდან და საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტიდან გამოვლინდნენ გამარჯვებული სტუდენტები, რომლებმაც შეადგინეს გადმოსახედების ესკიზური პროექტები.
შერჩეული ესკიზური პროექტების ავტორი სტუდენტები ჩაერთვებიან გადმოსახედების მშენებლობის პროცესში და ამ სახით სტაჟირებას გაივლიან მუნიციპალური განვითარების ფონდში. ამით პროექტში ჩართულ სტუდენტებს ექნებათ საშუალება განვითარდნენ პროფესიულად და შეიძინონ სათანადო პრაქტიკული გამოცდილება.

Winner Students Revealed for Preparation of Belvederes’ Detailed Design
The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is commencing belvedere construction project to be implemented throughout the country.
According to the project, belvederes are to be arranged in specially selected locations of various regions of Georgia - in the vicinity of cultural heritage monuments or next to the roads with remote panoramic views.
In Georgia, tourism is one of the most rapidly developing sectors. Tourist flow in the country is increasing annually. Local tourism is also progressively growing. Tourists and travelers are impressed not so much by tourist facilities, but rather by functional structures and merely by belvederes arranged in locations with extraordinary landscapes.
The Municipal Development Fund intends to implement the project with involvement of students and revealed winner students from Apolon Kutateladze Academy of Fine Arts and Technical University of Georgia, which have already developed detailed design of belvederes.
Authors of selected detailed designs will get involved in the belvedere construction process and thus undergo practical on-the-job training in the Municipal Development Fund of Georgia. In this way, students involved in project implementation will have an opportunity to improve professional skills and gain appropriate practical experience.