მდინარე ვერეს კალაპოტის ფორმირების სამუშაოები მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითრებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი, თბილისში, მდინარე ვერეს კალაპოტის ფორმირების სამუშაოებს ახორციელებს. პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება და მისი ღირებულება 10 მილიონ ლარს სცდება.
სამუშაოების მიმდინარეობას ადგილზე მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი შენგელია და ვაკის რაიონის გამგებელი ნოდარ ტურძელაძე ადგილზე გაეცნენ.
მდინარე ვერეს კალაპოტის ფორმირების სამუშაოები ითვალისწინებს მზიურის პარკიდან ვაკის სასაფლაოს ტერიტორიამდე, მდინარის კალაპოტის გაწმენდას, ფორმირებას და მცირე მონაკვეთზე მის მოქცევას ბეტონის მოქნილ ლეიბებით დაცულ არხში.
მუნიციპალური განვითარების ფონდმა 2015 წლის 13 ივნისის სტიქიის შემდეგ არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განახორციელა, როგორიცაა წყნეთი- ბეთანიის გზის მშენებლობა, მდინარე ვერეს კალაპოტში ნატანდამჭერი და ნაპირსამაგრი კედლის მშენებლობა. ფონდი, ასევე ახორციელებს მზიურის პარკის რეაბილიტაციას.

The works for Vere riverbed formation under progress
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) conducts the works for formation of Vere riverbed in Tbilisi City. The project undergoes implementation with financial support from the European Investment Bank (EIB) and its cost exceeds GEL 10 million.
Executive Director of MDF Giorgi Shengelia and Vake District Governor Nodar Turdzeladze inspected progress of works on site.
The works for formation of Vere riverbed from Mziuri Park up to Vake cemetery site considers cleaning of the riverbed, its formation and positioning throughout the small section within the channel, protected by means of flexible mattresses of concrete.
Since the flood of June 13th, 2015, MDF has executed many projects of significant character, inter alia rehabilitation of Tskneti-Betania road, construction of sediment trap and a bank protecting wall. Rehabilitation of Mziuri Park is also being implemented by MDF.