ზესტაფონში მრავალფუნქციური კომპლექსის პროექტირება იწყება
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ზესტაფონში 500 მაყურებელზე გათვლილი მრავალფუნქციური კომპლექსის საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის მომზადებაზე ხელშეკრულება გააფორმა.
პროექტის ფარგლებში მომზადდება საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი მრავალფუნქციური სპორტული კომპლექსისა და კულტურულ-შემეცნებითი ცენტრის დეტალური საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაცია.
კომპლექსში გათვალისწინებული იქნება მრავალფუნქციური დარბაზი, საცურაო აუზები, სხვადასხვა სპორტის სახეობისთვის განკუთვნილი დარბაზები და სატრენაჟორო სივრცე, ფეხბურთისა და რაგბის სავარჯიშო მოედნები. პროექტი ასევე მოიცავს პარკინგის, ბილიკების, განათებისა და უსაფრთხოების სისტემების მოწყობას, ტერიტორიის გამწვანებასა და კეთილმოწყობას.
სპორტულ კომპლექსში დაგეგმილია ძიუდოს, ჭიდაობის, კრივის, MMA-ის, მაგიდის ჩოგბურთის, სპორტული ტანვარჯიშის, სხვადასხვა ორთაბრძოლის, ფარიკაობისა და ძალოსნობისთვის განკუთვნილი სავარჯიშო სივრცეების მოწყობა.
სპორტული ინფრასტრუქტურის პარალელურად, მრავალფუნქციურ კომპლექსში გათვალისწინებულია კულტურულ-შემეცნებითი მიმართულების განვითარებაც. მოეწყობა ქორეოგრაფიული და ფოლკლორული მიმართულებების, უცხო ენების შესწავლისა და STEM-კლუბისთვის განკუთვნილი სივრცეები, ასევე მედიათეკა და სხვა საგანმანათლებლო-შემოქმედებითი ზონები.
ზესტაფონისთვის მომზადებული პროექტი ტიპური იქნება და შემდგომ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში, კონკრეტულ ლოკაციებზე მორგების საფუძველზე, მრავალფუნქციური კომპლექსების მოსაწყობად იქნება გამოყენებული. ხელშეკრულება, ძირითადი პროექტის გარდა, დამატებით 5 ლოკაციაზე მის ადაპტირებასაც ითვალისწინებს.
პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს რეგიონებში თანამედროვე სპორტული და კულტურულ-შემეცნებითი ინფრასტრუქტურის განვითარებას, სპორტული და ახალგაზრდული აქტივობებისთვის შესაბამისი გარემოს შექმნასა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას.

Design of a Multifunctional Complex to Begin in Zestafoni
The Municipal Development Fund of the Ministry of Infrastructure has signed a contract for the preparation of design and cost-estimate documentation for a multifunctional complex in Zestafoni with a capacity of 500 spectators.
As part of the project, detailed design and cost-estimate documentation will be prepared for a multifunctional sports complex and a cultural and educational center, in compliance with international standards.
The complex will feature a multifunctional hall, swimming pools, sports halls for various disciplines, and a fitness area, as well as football and rugby training fields. The project will also provide for parking facilities, pedestrian pathways, lighting and safety systems, landscaping, and overall site improvement.
The sports complex will accommodate dedicated training spaces for judo, wrestling, boxing, MMA, table tennis, artistic gymnastics, various martial arts, fencing, and weightlifting.
Alongside the sports infrastructure, the multifunctional complex will also incorporate cultural and educational facilities. Dedicated spaces will be provided for choreography and folk arts, foreign language learning, and a STEM club, as well as a media library and other educational and creative areas.
The project developed for Zestafoni will serve as a standard replicable design and will subsequently be used for the development of multifunctional complexes in different regions of Georgia, adapted to specific locations. In addition to the main project, the contract also provides for its adaptation to five additional locations.
The implementation of the project will contribute to the development of modern sports and cultural-educational infrastructure in the regions, create an appropriate environment for sports and youth activities, and promote a healthy lifestyle.