სოფელ ველისციხის ცენტრალური გზისა და მიმდებარე ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია-მოდერნიზაციის მეორე ეტაპის პროექტირება-მშენებლობისთვის ტენდერი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებული ტენდერი მოიცავს როგორც საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის მომზადებას, ისე სამშენებლო სამუშაოების შესრულებას.
ველისციხის ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტის ახალი ეტაპის მიზანია სოფლის ისტორიულ-კულტურული იერსახის თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად განვითარება.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ცენტრალური ქუჩებისა და საფეხმავლო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია, გზის საფარის და მიწისქვეშა კომუნიკაციების მოწესრიგება, ტროტუარების განახლება, მიერთების კვანძების მოწყობა და თანამედროვე გარე განათების სისტემების განთავსება.
ასევე, გათვალისწინებულია, ველისციხის ცენტრში არსებული საცხოვრებელი და საზოგადოებრივი დანიშნულების შენობების რეკონსტრუქცია-რეაბილიტაცია.
შენობების განახლების პროცესში პრიორიტეტი მიენიჭება მათი ისტორიული არქიტექტურის შენარჩუნებასა და აღდგენას, ხოლო ახალი პროექტები სოფლის ფუნქციური, ისტორიული და ტურისტული მნიშვნელობის გათვალისწინებით განხორციელდება.
გარდა ამისა, მუნიციპალური განვითარების ფონდი აქტიურად მუშაობს ველისციხის ცენტრალურ ნაწილში დაწყებული და შეჩერებული სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესწავლასა და შესაბამისი საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებაზე. ამის შემდეგ ფონდი გამოაცხადებს ახალ ტენდერს, რაც უზრუნველყოფს ველისციხეში დაწყებული რეაბილიტაციის პროცესის სრულ დასრულებას.

A Tender Announced for Design-Build of the Second Stage of Rehabilitation-Modernization of Central Road and Adjacent Infrastructure of Velistsikhe Village
The tender, announced by the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure envisages the development of the design-cost estimate documentation, as well as the execution of the construction work.
The goal of this new stage of Velistsikhe Infrastructure Upgrade Project is to develop the historical and cultural character of the village so as to comply with modern standards.
The project provides for the rehabilitation of central streets and pedestrian infrastructure, the improvement of road surfaces and underground utilities, the upgrade of sidewalks, the arrangement of intersections, and the installation of modern outdoor lighting systems.
The existing residential and public buildings in the center of Velistsikhe Village are to be reconstructed-rehabilitated as well.
During the upgrade of these buildings, priority will be given to preserving and restoring their historical architecture, and the new projects will be implemented with due consideraton for the functional, historical, and tourist significance of the village.
Moreover, the MDF is actively working to study the rehabilitation work that had been started or suspended in the central part of Velistsikhe, and to prepare the relevant design documents. Afterwards, the MDF will announce a new tender to ensure the full finalization of the commenced rehabilitation process in Velistsikhe