ფოკაში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის ტენდერი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფოკაში, წმინდა ნინოს სახელობის დედათა მონასტრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის ტენდერი გამოაცხადა.
ტენდერი ითვალისწინებს საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებას და შემდგომ, აღნიშნული დოკუმენტაციის საფუძველზე, სარეკონსტრუქციო-სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესრულებას.
პროექტი მოიცავს ფარავნის ტბის სანაპიროზე არსებული ღია სანათლავისა და მასთან მისასვლელი ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციას, მდინარე ფარავნის სათავე ნაგებობისა და მიმდებარე ტერიტორიის კეთილმოწყობას, არსებული ხიდის რეკონსტრუქციას, სანიტარული კვანძების განახლებას, ასევე მონასტრის ტერიტორიაზე საავტომობილო გზისა და საფეხმავლო ბილიკების მოწყობა-რეაბილიტაციას.
პროექტის ფარგლებში მოწესრიგდება არსებული პარკინგი, რეაბილიტაცია ჩაუტარდება ტაძრის ეზოსა და გალავნის დაზიანებულ მონაკვეთებს, განახლდება გარე განათებისა და ელექტრომომარაგების ქსელი. ასევე, მოეწყობა მრავალფუნქციური საგანმანათლებლო ცენტრი, მოწესრიგდება მონასტრის ტერიტორიაზე არსებული შენობები და წყალმომარაგების სისტემა.
ფოკას წმინდა ნინოს სახელობის ტაძარი ეროვნული მნიშვნელობის კულტურული მემკვიდრეობის უძრავი ძეგლია. შესაბამისად, ვიზიტორებისა და მომლოცველებისთვის განკუთვნილი ინფრასტრუქტურის მოწყობა კულტურული მემკვიდრეობის დამცავი ზონისთვის დადგენილი მოთხოვნებისა და რეგულაციების დაცვით განხორციელდება.
პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს ფოკაში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას, ვიზიტორებისა და მომლოცველებისთვის შესაბამისი პირობების შექმნას და ტერიტორიის ისტორიულ-კულტურული მნიშვნელობის შენარჩუნებას.

Tender Announced for the Development of Tourism Infrastructure in Poka
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure has announced a tender for the development of tourist infrastructure in the vicinity of St. Nino Monastery in Poka Village of Ninotsminda Municipality.
The tender provides for the preparation of the design documentation, and the subsequent execution of reconstruction-rehabilitation work based on that documents.
The project envisages the rehabilitation of the open-air baptismal font on the shore of Paravani Lake, and its accessing infrastructure, the improvement of the headwork of Paravani River, and the surrounding area, the reconstruction of the existing bridge, the upgrade of sanitary facilities, as well as the arrangement-rehabilitation of vehicle roads and walking paths on the monastery site.
Within the project, the existing parking lot will be improved, damaged sections of the courtyard and fencing will be rehabilitated, and the outdoor lighting and power network will be upgraded. A multifunctional educational center will also be established there, and the buildings and water supply system on the monastery grounds will be repaired.
St. Nino Church in Poka is a cultural heritage site of national significance. Respectively, the arrangement of infrastructure for visitors and pilgrims will be carried out in accordance with the requirements and regulations, established for cultural heritage protection zones.
The implementation of the project will contribute to the development of tourism infrastructure in Poka, the creation of appropriate conditions for visitors and pilgrims, and the preservation of historical and cultural signifiance of the site.