ბოლნისში ტურისტული და ურბანული ინფრასტრუქტურის მშენებლობა- რეაბილიტაციისთვის ტენდერი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებული ტენდერი მოიცავს როგორც საპროექტო მომსახურების, ისე სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესყიდვას.
ბოლნისის ტურისტული და ურბანული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის ფარგლებში უნდა ჩატარდეს გერმანული დასახლების ისტორიული არეალის, კულტურული მემკვიდრეობის ობიექტებისა და ცენტრალური პარკის რეაბილიტაცია.
დაგეგმილია ისტორიულ უბანში არსებული შენობა-ნაგებობების, ქუჩების და საფეხმავლო ინფრასტრუქტურის განახლება, საინჟინრო ქსელების, გარე განათების და საზოგადოებრივი სივრცეების მოწესრიგება.
ცენტრალურ პარკში მოეწყობა სპორტული, რეკრეაციული და კულტურული ზონები, საბავშვო სივრცეები, საფეხმავლო და ველო ბილიკები, ასევე განახლდება 9 აპრილის მემორიალი.
პარკის და ისტორიული არეალის განვითარების ფარგლებში იგეგმება , ასევე, გარე განათების, საინფორმაციო მანიშნებლების, წყლის ობიექტების, შადრევნების, სარწყავი და უსაფრთხოების თანამედროვე სისტემების მოწყობა. პროექტი ასევე მოიცავს წყალმომარაგების, კანალიზაციის, სადრენაჟე სისტემებისა და ელექტრომომარაგების ქსელების განახლებას.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა კულტურული ტურიზმის განვითარებას. დაგეგმილია არქეოლოგიური ძეგლების, შუა საუკუნეების ქართული არქიტექტურისა და გერმანული დასახლების ერთიან ტურისტულ მარშრუტში გაერთიანება, რაც ბოლნისს კიდევ უფრო მიმზიდველ მიმართულებად აქცევს როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ვიზიტორებისთვის.
გარდა ამისა, პროექტი ითვალისწინებს ღვინის ტურიზმის მიმართულების განვითარებასაც. ისტორიული გერმანული მარნების ფუნქციური აღდგენა და მათი დაკავშირება ბოლნური მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვან ტრადიციასთან ხელს შეუწყობს რეგიონის ტურისტული პროდუქტის მრავალფეროვნებასა და ეკონომიკური შესაძლებლობების გაფართოებას.
მასშტაბური რეაბილიტაციის შედეგად ქალაქ ბოლნისში შეიქმნება ახალი საზოგადოებრივი და რეკრეაციული სივრცეები, გაიზრდება ტურისტული პოტენციალი და წარმოჩინდება ქალაქის უნიკალური ისტორიული და კულტურული იდენტობა.

A Tender Announced for Construction-Rehabilitation of Tourism and Urban Infrastructure in Bolnisi
The tender, announced by the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure, includes the procurement of design services, as well as of construction-rehabilitation works.
Within Bolnisi Tourism and Urban Infrastructure Development Project, the historic German settlement area, cultural heritage sites, and the central park are to undergo the rehabilitation.
The existing buildings, streets, and pedestrian infrastructure of the historic district, as well as the utility networks, outdoor lighting, and public spaces are to be upgraded within the project.
The central park will feature sports, recreational, and cultural areas, playgrounds for children, bike lanes and walking paths; the April 9 Memorial will be upgraded as well.
The development of the park and the historic district also includes the installation of outdoor lighting, informational signs, water features, fountains, irrigation systems, and modern security ones.
The project provides for the upgrade of water supply, sewer, drainage, and power networks too.
Special attention will be paid to the development of cultural tourism. The archaeological sites, medieval Georgian architecture, and German settlements are to be combined into a single tourist route, which will make Bolnisi even more attractive destination for both local and foreign visitors.
Moreover, the project envisages the development of wine tourism direction. The functional restoration of historic German wine cellars and their integration with centuries-old winemaking tranditions of Bolnisi will contribute to the diversity of tourism offerings of the region, and expand its economic opportunities.
As a result of this large-scale rehabilitation, new public and recreational spaces will be created in Bolnisi Town, its tourism potential will increase, and the unique historical and cultural identity of the town will be showcased.