ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ სამშენებლო სექტორის წარმომადგენლებთან მიმდინარე რეფორმები და ახალი რეგულაციები განიხილა
„ჩვენ ვართ პარტნიორები და თქვენთან ერთად უნდა მივაღწიოთ იმას, რომ სამშენებლო სფეროში მდგომარეობა გავაუმჯობესოთ. სახელმწიფო ამ პროცესში მხარს დაგიჭერთ, მათ შორის, საკანონმდებლო ცვლილებებითაც, რადგან პარტნიორობა, პირველ რიგში, პასუხისმგებლობას ნიშნავს,” – განაცხადა ინფრასტრუქტურის მინისტრმა რევაზ სოხაძემ „ინფრასტრუქტურის მშენებელთა ასოციაციის” (ICCA) მიერ ორგანიზებულ ფორუმზე.
საქართველოს მთავრობისა და „ინფრასტრუქტურის მშენებელთა ასოციაციის“ თანაორგანიზებით გამართულ გაფართოებულ სამუშაო შეხვედრაზე საუბარი შეეხო 2026 წელს განხორციელებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს, ფასთან ინდექსაციის ახალ წესს, სამშენებლო რესურსების სარეკომენდაციო საბაზრო ღირებულებებს, ასევე შრომისა და ტექნიკისა ღირებულებების განსაზღვრის ახალ მიდგომებს. მონაწილეებმა ასევე იმსჯელეს იმ ცვლილებებზე, რომლებიც სამშენებლო სექტორის უფრო ეფექტიან და გამჭვირვალე ფუნქციონირებას ისახავს მიზნად.
რევაზ სოხაძემ დარგის წარმომადგენლებს თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მსგავსი შეხვედრები მნიშვნელოვანია გამოწვევების, მოსაზრებებისა და ხედვების გასაზიარებლად. მისი თქმით, სამინისტროსთვის პრიორიტეტია არა მხოლოდ საკანონმდებლო ბაზის სრულყოფა, არამედ მიღებული ცვლილებების ეფექტიანი განხორციელებაც.
„როდესაც ამ ცვლილებებზე მუშაობა დავიწყეთ, თავიდანვე ნათელი იყო, რომ სამშენებლო სექტორს სისტემური გაჯანსაღება სჭირდებოდა. მნიშვნელოვანი ნაბიჯები უკვე გადავდგით საკანონმდებლო მიმართულებით და ამ პროცესს კვლავაც გავაგრძელებთ, თუმცა ცვლილებები მხოლოდ კანონებით არ სრულდება - აუცილებელია, შეიცვალოს მიდგომებიც და პრაქტიკაც. როდესაც საქმე სახელმწიფო ბიუჯეტსა და მოქალაქეების ფულით შექმნილ ინფრასტრუქტურას ეხება, ხარისხის მიმართ კომპრომისი დაუშვებელია. სახელმწიფოს მოთხოვნა ერთია - ყველა პროექტი უმაღლესი სტანდარტით შესრულდეს,” - განაცხადა რევაზ სოხაძემ.
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა კომპანიების პასუხისმგებლობაზეც და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მაქსიმალურად უწყობს ხელს ქართული სამშენებლო კომპანიების განვითარებას, თუმცა მათ ტენდერში მონაწილეობამდე საკუთარი შესაძლებლობები რეალისტურად უნდა შეაფასონ. მისი განცხადებით, მიუხედავად ხარისხის კონტროლის გამკაცრებისა, კვლავ ფიქსირდება უხარისხოდ შესრულებული სამუშაოების შემთხვევები.
„ჩვენი მიზანი არ არის რომელიმე კომპანია დაზარალდეს, მაგრამ ხარისხთან დაკავშირებით კომპრომისი არ იქნება. ამავდროულად, ჩვენ ვგულშემატკივრობთ ქართულ სამშენებლო კომპანიებს და ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ ისინი გაძლიერდნენ და განვითარდნენ,” – განაცხადა რევაზ სოხაძემ.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი, მთავრობის ეფექტიანობის დეპარტამენტის უფროსი გურამ დუმბაძე, ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი შონია, საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და კერძო სამშენებლო სექტორის წარმომადგენლები.

MINISTRY OF INFRASTRUCTURE DISCUSSES CURRENT REFORMS AND NEW REGULATIONS WITH CONSTRUCTION SECTOR REPRESENTATIVES
“We are partners, and together with you, we shall achieve an improvement of a construction field. The State will support you in this process, including through legislative changes, since the partnership, first and foremost, means responsibility,” - stated Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze in the course of a forum, organized by the Infrastructure Construction Companies Association (ICCA).
At the expanded meeting, co-organized by the Government of Georgia (GOG) and the ICCA, discussions were held concerning the legislative changes, introduced in 2026, the new price indexation rule, recommended market prices for construction resources, as well as new approaches to determine the labor and machinery costs. Participants also reviewed the changes so as the construction sector to function more efficiently and transparently.
Revaz Sokhadze thanked the sector representatives for their cooperation and noted the importance of such meetings in terms of sharing challenges, opinions and visions. According to him, the Ministry prioritizes not only refining of the legislative framework, but also effective implementation of the adopted changes.
“When we started working on these changes, it was clear from the very beginning that the construction sector needed systemic recovery. We have already taken important steps in the legislative direction and will proceed with this execution of this process, however, changes do not end with laws alone - approaches and practices shall be changed as well. When the matter concerns the state budget and infrastructure, built with the money of citizens, quality cannot be compromised. The State has the only one requirement: every project shall be executed to the highest standard, ” Revaz Sokhadze declared.
The Minister also made an emphasis on the responsibility of the companies, noting that while the State supports the development of Georgian construction companies as much as possible, companies must realistically assess their capabilities before participating in a bidding. As per Minister, despite stricter quality controls, cases of poor-quality work are still being identified.
“Our objective is not for any company to suffer, however there will be no compromises made when it comes to quality. At the same time, we do support Georgian construction companies and do our best to help them strengthen and develop,” Revaz Sokhadze noted.
In attendance of the meeting were: Head of the Administration of the Government of Georgia – Levan Zhorzholiani, Head of the Government Efficiency Department – Guram Dumbadze, Executive Director of the Municipal Development Fund (MDF) – Giorgi Shonia, and representatives of Levan Samkharauli National Forensics Bureau, Roads Department and the ones from private construction sector.