ალავერდის მონასტრის მიმდებარედ ტურისტული და საპარკინგე ინფრასტრუქტურის პროექტირებისთვის კონკურსი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ახმეტის მუნიციპალიტეტში, ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორიის მქონე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის – ალავერდის სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარედ, შემეცნებით-ტურისტული სივრცისა და საპარკინგე ინფრასტრუქტურის პროექტირების კონკურსი გამოაცხადა.
პროექტის მიზანია ალავერდის მონასტრის მნიშვნელობის გათვალისწინებით ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ერთიანად მოიცავს საინფორმაციო, საგანმანათლებლო და დასასვენებელ სივრცეებს. ამასთან, ვიზიტორთა ნაკადების მართვა უნდა გახდეს უფრო მარტივი, ორგანიზებული და უსაფრთხო.
პროექტის მიხედვით უნდა დაიგეგმოს სტუმართა მისაღები სივრცე, საინფორმაციო ცენტრი, საგამოფენო და საგანმანათლებლო ზონები, მოსასვენებელი ადგილები, სანიტარული კვანძები, საფეხმავლო ბილიკები და ხედვის წერტილები.
ასევე, უნდა მოეწყოს როგორც მსუბუქ ავტომობილებზე, ისე ტურისტულ ავტობუსებზე გათვლილი მრავალფუნქციური ავტოსადგომი, სადაც განთავსდება ელექტრომობილების დამტენი სადგურები.
პროექტით გათვალისწინებული უნდა იყოს მონასტრის განათების და უსაფრთხოების სისტემების მოწყობა, ასევე, გამწვანება -ადგილობრივი ბუნებრივი გარემოს მაქსიმალური შენარჩუნებით.
ალავერდის მონასტრის მიმდებარე ტურისტული და საპარკინგე ინფრასტრუქტურა ადაპტირებული უნდა იყოს განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე პირებისთვის.

DESIGN COMPETITION ANNOUNCED FOR TOURIST AND PARKING INFRASTRUCTURE NEXT TO ALAVERDI MONASTERY
The Municipal Development Fund of the Ministry of Infrastructure has announced a design competition for development of a tourist and parking infrastructure project in the vicinity of the Alaverdi Monastery Complex, a cultural heritage monument of national significance, located in Akhmeta Municipality.
The project aims to create a well-integrated environment that reflects the historical and cultural importance of Alaverdi Monastery by combining visitor information, educational, and recreational facilities. It also seeks to improve the management of visitor flows, ensuring greater accessibility, organization, and safety.
Under the project, the design is to include a visitor reception area, an information center, exhibition and educational spaces, recreational areas, sanitary facilities, pedestrian walkways, and designated viewing points.
The project also envisages construction of a multifunctional parking facility accommodating both passenger vehicles and tourist buses, equipped with electric vehicle charging stations.
In addition, the design will provide for the installation of lighting and security systems for the monastery and its surrounding area, as well as landscaping works that prioritize preservation of the site's natural environment.
The tourist and parking infrastructure surrounding Alaverdi Monastery will be fully accessible and adapted to the needs of persons with disabilities.