სკოლების ინფრასტრუქტურის განახლების პროცესი აქტიურ ფაზაშია
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი საჯარო სკოლების შეფერხებული მშენებლობებისა და პრობლემური პროექტების მართვას აქტიურად აგრძელებს.
არსებული მდგომარეობისა და მიმდინარე სამუშაოების შესახებ 72 სკოლის დირექტორებსა და მშობლებს ინფრასტრუქტურის მინისტრმა რევაზ სოხაძემ, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ, რეგიონული განვითარების მინისტრმა კახაბერ გულედანმა და მუნიციპალური განვითარების ფონდის დირექტორმა გიორგი შონიამ ინფორმაცია მიაწოდეს.
კითხვა-პასუხის ფორმატში გამართულ შეხვედრაზე დაინტერესებულ მხარეებს მუნიციპალური განვითარების ფონდის წარმომადგენლებმა თითოეული პროექტის მიმდინარე სტატუსი, დაგეგმილი ღონისძიებები და განხორციელების ვადები გააცნეს.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ სახელმწიფო უწყებები ინტენსიურ რეჟიმში მუშაობენ იმისთვის, რომ გადაიჭრას ის გამოწვევები, რომლებიც სკოლების პროექტების მართვის პროცესში დაგროვდა და მოსწავლეებისთვის შეიქმნას უსაფრთხო, თანამედროვე და სრულფასოვანი საგანმანათლებლო გარემო.
აღინიშნა, რომ რიგ შემთხვევებში დამატებითი დრო საჭირო გახდა პროექტების თანამედროვე სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად, ექსპერტიზის დასკვნების გათვალისწინებით მათი გადამუშავებისა და ახალი სატენდერო პროცედურების განხორციელებისთვის.
ამ ეტაპზე, გაუქმებული საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოსგან (ESIDA) უფლებამონაცვლეობით გადმოცემული 77 ობიექტის დასასრულებლად, ჯამში 425 მილიონი ლარის ღირებულების სამუშაოები ხორციელდება. მათ შორის, აქტიურ ფაზაშია 53 ახალი სკოლის მშენებლობა, 14 სკოლის სრული რეაბილიტაცია და 10 სკოლის პროექტირება.
პროცესების დაჩქარებისა და რესურსების უფრო ეფექტიანად გამოყენების მიზნით, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მიერ პრიორიტეტულად განსაზღვრულ 13 სკოლაზე უკვე გამოცხადებულია პროექტირებისა და მშენებლობის ერთიანი შესყიდვა, ხოლო ერთ სკოლაზე – სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვა.
ამასთან, 10 სკოლისთვის მზადდება ახალი საპროექტო გადაწყვეტა, რომელიც 2026 წლის განმავლობაში, როგორც განმეორებადი მოდელი, დამატებით დაახლოებით 30 სკოლაზე იქნება გამოყენებული.
ESIDA-სგან გადმოცემულ პროექტებთან მუშაობის პარალელურად, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი სახელმწიფო და საერთაშორისო პარტნიორების თანადაფინანსებით დამატებით 53 სკოლის მშენებლობა-რეაბილიტაციას და 45 სკოლის პროექტირებას ახორციელებს.
მსგავსი შეხვედრები ეტაპობრივად გაიმართება ყველა იმ სკოლის წარმომადგენლებთან, რომელთა პროექტებთან დაკავშირებით შესაბამისი პროცედურები დაიწყება.

SCHOOLS INFRASTRUCTURE BEING UPGRADED ACTIVELY
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure continues to actively address the delayed constructions and problematic projects of public schools.
Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze, Minister of Education, Science and Youth – Givi Mikanadze, Minister of Regional Development Kakhaber Guledani, and Director of the MDF Giorgi Shonia, briefed principals and parents of 72 schools on the current situation and the progress of works.
During the meeting, which took the form of a question-and-answer session, representatives of MDF informed stakeholders of the current status of each project, scheduled activities, and implementation timelines.
It was noted at the meeting that the state agencies are working intensively to resolve those challenges that have arisen in the process of managing school projects and to create a safe, modern and comprehensive environment for students.
It was noted that in number of cases, additional time was required to bring the projects into compliance with current standards, to revise them in light of expert opinions, and to implement the new bidding procedures.
At this stage, work totaling GEL 425 million is underway to complete 77 projects, transferred from the now-defunct Educational and Scientific Infrastructure Development Agency (ESIDA). Among these, construction is actively underway on 53 new schools, 14 schools are undergoing complete rehabilitation and 10 schools are in the design stage.
To accelerate these processes and to more effectively use the resources, a single procurement process has already been announced for design-build of 13 schools, identified as priorities by the Ministry of Education, Science and Youth, whereas procurement of construction works has been announced for one school.
In addition, a new design solution is being developed for 10 schools, which will be used in approximately 30 additional schools as a model for replication throughout 2026.
In parallel with the projects, delivered by ESIDA, the MDF of the Ministry of Infrastructure is carrying out the construction-rehabilitation of additional 53 schools and the design of 45 schools, with co-financing from the state and international partners.
Such meetings will be held on a stage-by-stage basis with representatives of all schools for which the