წალენჯიხაში მრავალფუნქციური კომპლექსის პროექტირებისთვის კონკურსი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხდებული კონკურსის ფარგლებში მომზადებული, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სპორტული კომპლექსის და კულტურულ-შემეცნებითი ცენტრის პროექტი, გამოყენებული იქნება როგორც განმეორებადი მოდელი სხვა რეგიონებისთვის.
პროექტის მიხედვით, მრავალფუნქციურ კომპლექსში უნდა განთავსდეს დიდი და საბავშვო საცურაო აუზები, გასახდელები და საშხაპეები, სპეციალიზებული დარბაზები ძიუდოს, ჭიდაობის, კრივის, კარატეს, MMA-ს, მაგიდის ჩოგბურთის, სპორტული ტანვარჯიშის და ძალოსნობისთვის.
კომპლექსში უნდა მოეწყოს საჭადრაკო სივრცე, სამედიცინო ბლოკი, ადმინისტრაციული და მსაჯების ოთახები, სამზარეულო და სასადილო. პროექტის ფარგლებში განხორციელდება, ასევე, ბუნებრივსაფარიანი სტადიონის რეაბილიტაცია.
გარდა ამისა, კომპლექსში, პროექტის მიხედვით უნდა დაიგეგმოს სკულტურულ-შემეცნებითი ცენტრი, რომელიც გააერთიანებს მედიათეკას, უცხო ენების სწავლების, ქორეოგრაფიის, ფოლკლორის და სახელოვნებო სივრცეებს.
შენობაში უნდა განთავსდეს, ასევე, მცირე და მრავალფუნქციური დარბაზები, STEM-კლუბი, რომელიც მეცნიერების, ტექნოლოგიების, ინჟინერიისა და მათემატიკის მიმართულებით სამუშაო ზონას გააერთიანებს.
პროექტი უნდა უნდა მოიცავდეს მრავალფუნქციური კომპლექსის ტერიტორიაზე ავტოსადგომის, საფეხმავლო გზების, წყალმომარაგების, განათებისა და უსაფრთხოების სისტემების მოწყობას.

A design competition announced for a multifunctional complex in Tsalenjikha
The design for the sports complex and cultural-educational center of international standards, prepared within a competition, announced by the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure, will serve as a replicable model for other regions.
As per the project, the multifunctional complex is to include a large pool and a one for children, changing rooms and showers, and specialized halls for judo, wrestling, boxing, karate, MMA, table tennis, gymnastics, and weightlifting.
The complex will include a chess area, a medical facility, administrative room and offices for referees, a kitchen, and a dining hall. The project also provides for the rehabilitation of the stadium with natural turf.
In addition, the complex will feature a cultural-education center, combining a media library, foreign language classrooms, and spaces for dance, folklore, and the arts.
The building will also house small and multipurpose halls and a STEM club, which will bring together workspaces, dedicated to science, technology, engineering, and mathematics.
The project must include the arrangement of parking lots, pedestrian pathways, water supply, lighting, and security systems on the site of the multipurpose complex.