გურჯაანში ახტალის პარკის მოწყობის პროექტირებისთვის კონკურსი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებული კონკურსის მიზანია, ბალნეოლოგიური თვისებებით გამორჩეულ პარკში შეიქმნას ბუნებრივ გარემოსთან თავსებადი, თანამედროვე გარემო.
საპროექტო დოკუმენტაცია მოიცავს ახტალის პარკის ტერიტორიის ფუნქციურ ზონირებას და საბავშვო, სპორტული, კულტურულ-საგანმანათლებლო სივრცეების დაგეგმვას, ასევე, ტერიტორიაზე რეკრეაციული არეალების, საფეხმავლო და ველო ბილიკების ქსელის გათვალისწინებას.
პროექტის მიხედვით, პარკში უნდა მოეწყოს საინფორმაციო ცენტრი, კულტურული და საგანმანათლებლო სივრცეები- ღია სცენა, ღონისძიებების მოედანი და მრავალფუნქციური პავილიონები. ასევე, უნდა დაიგეგმოს ლანდშაფტური ობიექტების და შადრევნების მოწყობა.
პროექტირებისას განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს ეკოლოგიურ მდგრადობას, მცენარეების ადგილობრივი სახეობების გამოყენებას, ნარჩენების სეპარაციასა და ეკო-მასალების გამოყენებას.

A DESIGN COMPETITION ANNOUNCED FOR THE DEVELOPMENT OF AKHTALA PARK IN GURJAANI
The competition, launched by the Municipal Development Fund of the Ministry of Infrastructure, aims to create a modern environment that is harmoniously integrated with nature within a park known for its balneological properties.
The design documentation will include functional zoning of the Akhtala Park area, as well as the planning of children’s, sports, and cultural-educational spaces. It will also provide for the development of recreational areas, along with a network of pedestrian and cycling paths.
According to the project brief, the park will feature an information center, cultural and educational spaces — including an open-air stage, an event plaza, and multifunctional pavilions. Arrangement of landscape elements and fountains is also planned.
Special emphasis in the design process will be placed on environmental sustainability, including the use of native plant species, waste separation systems, and eco-friendly materials.