ამბროლაურის, საჩხერის, ლენტეხის და ცაგერის მუნიციპალიტეტებში თანამედროვე სტანდარტების რაგბის ტექნიკური ცენტრები აშენდება
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი ამბროლაურში, საჩხერეში, ლენტეხში და ცაგერის მუნიციპალიტეტის სოფელ ორბელში მსოფლიო რაგბის სტანდარტების სტადიონების მშენებლობას იწყებს.
შესაბამისი ხელშეკრულება კონკურსში გამარჯვებულ კომპანიასთან გაფორმდა. მომსახურების შესრულების საერთო ვადად 12 თვეა განსაზღვრული.
პროექტის მიხედვით, სტადიონებზე მოეწყობა მაღალი ხარისხის ხელოვნური საფარი, 300 მაყურებელზე გათვლილი ტრიბუნები და თანამედროვე განათების სისტემები, რაც მოედნის გამოყენებას დღის ნებისმიერ მონაკვეთში უზრუნველყოფს.
დაგეგმილია, ასევე, გასახდელების, საშხაპეების, ტექნიკური სივრცეებისა და სამედიცინო ოთახის მოწყობა.
რაგბის ტექნიკური ცენტრები აღჭურვილი იქნება უსაფრთხოების თანამედროვე სისტემებით და ადაპტირებული იქნება ყველა მაყურებლისთვის, მათ შორის განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე პირებისთვის.
გარდა ამისა, მუნიციპალუტი განვითარების ფონდი, ქვეყნის მასშტაბით, რაგბის 8 ხელოვნურსაფარიანი მოედნის აშენებას გეგმავს: თბილისის ზღვის მიმდებარედ, ფონიჭალაში, თბილისის 180-ე საჯარო სკოლის ტერიტორიაზე, მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ წეროვანში, წყალტუბოში, გურჯაანში, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის დაბა სტეფანწმინდაში და ხაშურის მუნიციპალიტეტის დაბა სურამში.
ქუთაისში და წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ გუმბარაში, კი, დაგეგმილია რაგბის ბუნებრივსაფარიანი სტადიონების მშენებლობა.
ასევე, რეაბილიტაცია ჩაუტარდება ქუთაისის „აიას“ და თბილისის ავჭალის სტადიონებს.
ქვეყნის მასშტაბით სარაგბო მოედნების მშენებლობა ხელს შეუწყობს სპორტული ინფრასტრუქტურის განავითარებას, ახალგაზრდებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრებას და ქვეყნის სარაგბო ტრადიციების კიდევ უფრო გაძლიერებას.

RUGBY TRAINING CENTERS OF MODERN STANDARDS TO BE BUILT IN AMBROLAURI, SACHKHERE, LENTEKHI AND TSAGERI MUNICIPALITIES
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure is launching the construction of the world-class rugby pitches in Ambrolauri, Sachkhere, Lentekhi Municipalities, and in Orbeli Village of Tsageri Municipality.
A relevant contract has been signed with the bidding winner company. The total duration of the work is set at 12 months.
As per the project, the pitches will be equipped with high-quality artificial turf, stands for 300 spectators, and modern lighting systems that will allow the pitch to be used at any time of day.
There are to be built also the changing rooms, showers, technical facilities and a medical office.
The rugby technical centers will be equipped with modern security systems and adapted for all spectators, including people with special needs.
In addition to that, MDF is to build 8 rugby pitches with artificial turf across the country: in Ponichala, in the vicinity of the Tbilisi Sea; on the site of Tbilisi Public School #180; in Tserovani Village of Mtskheta Municipality; in Tserovani Village, Tskaltubo, Stepantsminda Borough of Kazbegi Municipality, and in Surami Borough in Khashuri Municipality.
There are to be arranged the rugby pitches with natural turf in Kutaisi City and Gumbara Village of Tskaltubo Municipality.
The “Aiya” pitch of Kutaisi and the Avchala one of Tbilisi are to undergo rehabilitation as well.
The construction of rugby pitches across the country will contribute to the development of sports infrastructure, the promotion of a healthy lifestyle among young people, and the further strenghtening of the rugby traditions of the country.