აბასთუმანში ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროექტირება-მშენებლობისთვის ტენდერი გამოცხადდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მონიციპალური განვითარების ფონდმა ადიგენის მუნიციპალიტეტის დაბა აბასთუმანში ინფრასტრუქტურის მასშტაბური რეაბილიტაციის პროექტირება-მშენებლობისთვის ტენდერი გამოაცხადა.
შესასრულებელი სამუშაოს პირველ ეტაპზე დაგეგმილი წინასაპროექტო კვლევების შედეგად განისაზღვრება ის ინფრასტრუქტურა, რომელიც საერთო ურბანული კონცეფციის მიხედვით რეაბილიტაციას საჭიროებს.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ისტორიული და კულტურული მნიშვნელობის მქონე შენობა-ნაგებობების აღდგენა, საზოგადოებრივი დანიშნულების ტურისტული და რეკრეაციული ობიექტების კეთილმოწყობა, ქუჩებისა და გზების განახლება და ნაპირსამაგრი ნაგებობებისა და სახიდე გადასასვლელების მშენებლობა-რეკონსტრუქცია.
პროექტის მთავარი მიზანია აბასთუმნის ისტორიული გარემოსა და კულტურული თავისებურებების შენარჩუნება და ამავდროულად, რეაბილიტაციის პროცესში თანამედროვე და ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენება.
აბასთუმნის ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია ხელს შეუწყობს რეგიონის ტურისტული და ეკონომიკური პოტენციალის გაძლიერებას, ისტორიული მემკვიდრეობის დაცვას და კომფორტული გარემოს შექმნას ადგილობრივი მოსახლეობისა და ვიზიტორებისთვის.
უნიკალური კურორტის, აბასთუმნის განვითარებისათვის სახელმწიფომ და ბიძინა ივანიშვილის საქველმოქმედო ფონდმა „ქართუმ" არაერთი ინფრასტრუქტურული პროექტი განახორციელეს. მათ შორის, აშენდა და უახლესი ტექნოლოგიებით აღიჭურვა ფილტვის ქრონიკულ პათოლოგიათა მკურნალობის ახალი ცენტრი და ამბულატორია, დასრულდა კურორტის ცენტრალურ ქუჩაზე ისტორიული სახლების, ეროვნული ასტროფიზიკური ობსერვატორიის, საბაგირო სადგურის და ცენტრალური პარკის სრული რეაბილიტაცია. შემუშავდა კურორტ აბასთუმნის გენგეგმა, დასრულდა კურორტის წყალმომარაგება-წყალარინების სისტემებისა და წყალარინების გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობა-რეაბილიტაცია. კურორტის განვითარებისათვის, გრძელდება ბაღდათი-აბასთუმნის გზის სრული რეაბილიტაცია, აბასთუმნის შემოვლითი გზის მშენებლობა და სასტუმრო-კომპლექს „პარაგრაფის“ მშენებლობა.
გამოცხადებული ტენდერის ფარგლებში განხორციელებული სამუშაოები კურორტის რეაბილიტაციის დასკვნით ეტაპს წარმოადგენს. პროექტის დასრულების შემდეგ აბასთუმანი სრულად ჩამოყალიბდება თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის კურორტად და გაიძლიერებს პოზიციას მსოფლიო ტურისტულ რუკაზე.

A bidding announced for design-build of infrastructure rehabilitation in Abastumani
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure has announced a bidding for the design-build of large-scale rehabilitation of infrastructure in Abastumani Borough of Adigeni Municipality.
The pre-design studies, planned at the first stage of works to be executed, will define the infrastructure that is in need of rehabilitation, as per the overall urban development concept.
The project provides for the restoration of buildings and structures of historical and cultural significance, the improvement of public tourist and recreational facilities, the upgrade of streets and roads, and the construction-rehabilitation of bank protection structures and bridge crossings.
The main objective of the project is to preserve the historical environmental and cultural characteristics of Abastumani, while using modern and innovative technologies in the rehabilitation process.
The rehabilitation of the infrastructure of Abastumani will assist to strengthening the tourism and economic potential of tourism across the region, preserve its historical heritage, and create a comfortable environment for the local population and tourists.
To develop the unique resort of Abastumani, the State and Charity Foundation “Cartu” of Bidzina Ivanishvili, have implemented a number of infrastructural projects. These include the construction and equipping of a new center for the treatment of chronic lung diseases and an outpatient clinic with the latest technology, as well as the full rehabilitation of historic houses, the National Astrophysical Observatory, the cable-railway station, and the central park on the main street of the resort. A Master Plan for Abastumani resort has been developed, and the construction and rehabilitation of the water supply and sewage systems, as well as of the Wastewater Treatment Plant (WWTP) of that resort, has been completed. In order the resort to be further developed, the complete rehabilitation of Baghdati-Abastumani road, the construction of Abastumani bypass road, and the construction of the “Paragraph” Hotel Complex are underway.
The works to be carried out within the announced bidding do represent the final stage of the resort rehabilitation. Finalization of the project will result in Abastumani to become a modern resort of international standards and will strengthen its position on the global tourism map