კასპში ახალი პარკის პროექტირება იწყება
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი კასპში, ვარჯაანის დასახლებაში, ბუნებრივი ტბის მიმდებარედ იწყებს ახალი პარკის პროექტირებას.
პროექტის მიზანია შეიქმნას თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სარეკრეაციო სივრცე, რომელიც ადგილობრივი მოსახლეობისა და სტუმრებისთვის დასვენების, გართობისა და სხვადასხვა აქტივობებისთვის კომფორტულ გარემოს უზრუნველყოფს.
პროექტის მიხედვით, კასპის ახალ პარკში უნდა მოეწყოს შადრევნები, საბავშვო და დასასვენებელი ზონები, ატრაქციონები, კულტურული და საგანმანათლებლო სივრცეები.
გარდა ამისა, პარკი გააერთიანებს სპორტულ მოედნებს და სავარჯიშო სივრცეებს, სკეიტბორდის მოედანს, ველოსიპედის და საფეხმავლო ბილიკების ქსელს.
პროექტის მიხედვით მოწესრიგდება ტბის სანაპირო, პარკში განთავსდება პავილიონები, საინფორმაციო ცენტრი და სწრაფი კვების ობიექტები.
კასპის ახალი პარკის ტერიტორიაზე ასევე უნდა მოეწყოს ავტოსადგომი, განათების და უსაფრთხოების თანამედროვე სისტემები.
პროექტის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ბიომრავალფეროვნების დაცვას, ტერიტორიის ადგილობრივი სახეობების ხე-მცენარეებით გამწვანებას და ეკოლოგიურად მდგრადი მასალების გამოყენებას.

Design works for a new park launched in Kaspi
The Municipal Development Fund of the Ministry of Infrastructure is starting design works for a new park in the Varjaani settlement of Kaspi, adjoining a natural lake.
The project is aimed at creation of a recreational space with observance of modern standards, in order to provide a comfortable environment for relaxation, entertainment, and various activities for the local population and guests.
According to the design, the new Kaspi Park will feature fountains, children's and recreational areas, attractions, cultural and educational spaces.
Moreover, the park will accommodate sports grounds and training areas, a skateboard park, and a network of bicycle and hiking trails.
According to the project, the lake shore will be improved, and pavilions, an information center and fast-food outlets will be arranged in the park.
A parking lot, modern lighting and security systems will also be arranged in the territory of the new park.
Within the framework of the project, special attention will be paid to the protection of biodiversity, planting of local species of trees and plants and the use of environmentally sustainable materials.