წალენჯიხის №1 საჯარო სკოლის ახალი შენობის პროექტირება იწყება
ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორთან ბექა ურუშაძესთან, საქართველოს პარლამენტის წევრებთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, წალენჯიხაში ქალაქის პირველი სკოლის პროექტირებასთან დაკავშირებით, არქიტექტორული ბიუროს - ნიუ სითი დეველოპმენტის წარმომადგენლებს შეხვდა.
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი ქალაქ წალენჯიხის 600 მოსწავლეზე გათვლილი №1 საჯარო სკოლის სკოლის ახალი შენობის პროექტირებას იწყებს.
პროექტი შემდგომში გამოყენებული იქნება სხვადასხვა რეგიონში, როგორც განმეორებადი მოდელი.
ახალ სკოლაში მოსწავლეებისთვის მოეწყობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, მათ შორის საკლასო ოთახები, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კაბინეტი, სამეცნიერო ლაბორატორია, სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნების სივრცე.
სკოლის შენობაში ასევე განთავსდება ბიბლიოთეკა, მუსიკის ოთახი, სამედიცინო კაბინეტი, კვებისათვის განკუთვნილი სივრცე, მრავალფუნქციური და სპორტული დარბაზები.
გარდა ამისა, პროექტის ფარგლებში, სკოლის ტერიტორიაზე უნდა მოეწყოს სათამაშო მოედანი, ღია, ხელოვნურსაფარიანი კომბინირებული სპორტული მოედანი და გასახდელები.
ახალი სკოლის ინფრასტრუქტურა სრულად იქნება ადაპტირებული განსაკუთრებული საჭიროების მქონე პირებისთვის.
პროექტით გათვალისწინებული იქნება უსაფრთხოების, წყალმომარაგებისა და გათბობა-ვენტილაციის თანამედროვე სისტემების მოწყობა.

Design of a new building for Tsalenjikha Public School #1 to begin
Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze, together with Executive Director of Municipal Development Fund (MDF) Beka Urushadze, Members of the Parliament of Georgia, and representatives of local authorities, met with the representatives of the architectural bureau “New City Development” to discuss the design the Tsalenjikha Public School #1.
MDF of the Ministry of Infrastructure is starting to design a new building for Tsalenjikha Public School #1, designed for 600 students.
The project will be used as a replicable model in various regions of Georgia.
The new school will provide the students with the infrastructure of modern standards, including classrooms, an information and communication technology room, a science laboratory, and an area for fine and applied arts.
The school building will also house a library, a music room, a medical office, a dining room, and multifunctional and sports halls.
Moreover, the project will include the arrangement of a playground, an open, artificially covered multifunctional sports field, and changing rooms on the school grounds.
The infrastructure of the new school will be fully adapted for the people with special needs.
The project provides for the arrangement of modern security, water supply, and heating and ventilation systems.