მესტიაში ლაღამის უბნის რეაბილიტაციის ახალი ეტაპი იწყება
მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებულ ლაღამის უბნის რეაბილიტაციის ტენდერში კომპანია „არქიტექსმა“ გაიმარჯვა.
კომპანია, კონტრაქტის ფარგლებში, მესტიის ისტორიული უბნის რამდენიმე სექტორის განახლების სამუშაოებს განახორციელებს.
პროექტი, რომელიც აზიის განვითარების ბანკისგან მიღებული სესხითა და სახელმწიფოს თანადაფინანსებით ხორციელდება, მოიცავს ისტორიული შენობების, მათ შორის კოშკებისა და მაჩუბების აღდგენას. რეაბილიტაციის ფარგლებში გათვალისწინებულია, ასევე, ტრადიციული არქიტექტურული შენობების რესტავრაცია, რეკონსტრუქცია და კონსერვაცია, რაც ლაღამის უბანს ავთენტურობას შეუნარჩუნებს.
რეაბილიტაციის პროცესში, შენობების გადახურვისთვის გამოყენებული იქნება ტრადიციული მასალები – ყავარი და ფიქალი, საჭიროების მიხედვით განხორციელდება, ასევე, გამაგრებისა და სახურავის მზიდი კონსტრუქციის შეცვლის სამუშაოები.
პროექტის მიზანია, მესტიის ისტორიული უბნის კეთილმოწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნება და ტურისტული პოტენციალის განვითარება.

A new stage of Laghami district rehabilitation in Mestia is launched
Under the bidding announced by the Municipal Development Fund, the company "Architex" was awarded the contract for rehabilitation of Lagham district.
Within the framework of the contract, the company will carry out renovation works in several sectors of the historical neighborhood of Mestia.
The project, which is to be implemented with a loan from the Asian Development Bank and state co-financing, envisages restoration of historical buildings, including towers and Machubis. The rehabilitation project also provides for restoration, reconstruction and conservation of traditional architectural buildings, in order to preserve authenticity of the Lagham district.
In the process of rehabilitation, traditional materials - kavari and slate - will be used for the buildings’ roofing, reinforcement and replacement of the roof load-bearing structures will also be carried out as required.
Project goal is to improve the historical district of Mestia, preserve cultural heritage, and develop tourism potential.