სოფელ ურბნისში 75 ბავშვისთვის ახალი ბაღი შენდება
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ურბნისის საბავშვო ბაღის მშენებლობა თანამედროვე ინფრასტრუქტურული და უსაფრთხოების სტანდარტების შესაბამისად მიმდინარეობს.
ბაღის მიმდინარე სამუშოებს ადგილზე ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორ ბექა ურუშაძესთან ერთად გაეცნო.
ახალ შენობაში ბავშვების განვითარებისა და კომფორტისთვის აუცილებელი ყველა პირობა იქნება გათვალისწინებული.
საბავშვო ბაღში მოეწყობა სასწავლო და სათამაშო სივრცეები, სველი წერტილები და გათბობის სისტემები, ადაპტირებული გარემო განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვებისთვის.

New kindergarten for 75 children to be built in Urbnisi Village
The Kindergarten of Urbnisi Village in Kareli Municipality is being constructed in compliance with modern infrastructural and safety standards.
Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze, alongside with Executive Director of Municipal Development Fund (MDF) Beka Urushadze, were familiarized with the progress of works on site.
The building will be provided with all the conditions, required for ensuring development and creation of comfortable environment for the children.
There will be arranged the study and play areas, water closets, and heating system at the kindergarten building. The adapted environment for children with special needs will also be ensured.
As per the project, there are to be arranged the recreation zones and a yard.
Construction of the Urbnisi Kindergarten is funded from the Government of Georgia (GoG) with GEL 1.7 million.