ბაკურიაში ბიატლონის ახალი 3.5 კმ-იანი ტრასის მშენებლობა დასრულდა
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ბაკურიანში ბიატლონისა მოედნისა და თხილამურებით რბოლის (Cross Country) 3.5 კმ სიგრძის ტრასის მშენებლობა დაასრულა.
ბიატლონის ახალი ტრასა 2025 წლის ევროპის ზამთრის ახალგაზრდულ ოლიმპიადას უკვე თებერვალში უმასპინძლებს.
ბაკურიანში ბიატლონის მოედნისა და თხილამურებით რბოლის ტრასების და მათთან დაკავშირებული ინფრასტრუქტურის მოწყობა, სახელმწიფო ბიუჯეტის დაფინანსებით, 2024 წელს დაიწყო. პროექტის ჯამურმა ღირებულებამ 18.2 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა.
3.5 კმ სიგრძის ბიატლონის და თხილამურებით რბოლის ტრასის სამშენებლო სამუშაოებთან ერთად ჩატარდა სათხილამურო ტრასის განათების სისტემის ელექტრო-სამონტაჟო სამუშაოები. ასევე, იტალიური კომპანიის მიერ მოეწყო ხელოვნური გათოვლიანების სისტემა, რისთვისაც ჩატარდა წყალმომარაგების ქსელის სამშენებლო სამუშაოები.
ევროპის ზამთრის ახალგაზრდულ ფესტივალს თბილისიც უმასპინძლებს, რისთვისაც რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა თბილისში საერთაშორისო სტანდარტის ყინულის არენის მშენებლობაც დაასრულა.
ყინულის არენაში მოეწყო 60 მეტრი 30 მეტრზე ზომის ყინულის მოედანი, 700-მდე მაყურებელზე გათვლილი ტრიბუნები, სავარჯიშო, ქორეოგრაფიული, სამედიცინო, საგრიმიორო და საკონფერენციო დარბაზები. მოედანი მოემსახურება ჰოკეის, ფიგურული სრიალისა და კერლინგის სპორტის სახეობებს.
ევროპის ზამთრის ახალგაზრდული ფესტივალის მასპინძლობა და ახალი ინფრასტრუქტურა ხელს შეუწყობს როგორ ქვეყანის ცნობადობისა და ტურიზმის ზრდას, ისე ზამთრის სპორტული სახეობების განვითარებას.

Construction of a new 3.5 km biathlon track in Bakuriani is completed
The Municipal Development Fund (MDF) of Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) has completed construction of a 3.5 km biathlon arena and cross-country skiing track in Bakuriani.
The new biathlon track will host the 2025 Winter Youth Olympic Games in February.
Construction of the biathlon arena, ski tracks and related infrastructure in Bakurani, financed from the state budget, began in 2024. The total cost of the project amounted to over GEL 18.2 million.
Simultaneously with the construction of a 3.5 km long biathlon and cross-country skiing track, electrical installation works on lighting of the skiing track were carried out. The Italian company also organized an artificial snow-making system, for which water supply network construction works had been executed.
Tbilisi will also host the European Winter Youth Festival, for which MDF of MRDI has completed the construction of an international standard ice arena in Tbilisi.
The ice rink has an ice field measuring 60 by 30 meters, stands with a capacity of up to 700 spectators, training, choreographic, medical, make-up and conference rooms. The rink will serve such sports as ice hockey, figure skating and curling.
The European Winter Youth Festival and the new infrastructure will contribute to the popularity of country, tourism, as well as to development of winter sports.