ქალაქ მარნეულში ახალი საფეხბურთო სტადიონი გაიხსნა
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ქალაქ მარნეულში ახალი საფეხბურთო სტადიონის მშენებლობა დაასრულა.
ახალი სტადიონის პროექტირება-მშენებლობის სამუშაოები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 8.2 მილიონი ლარით დაფინანსდა.
ახალი სტადიონი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრქუტურის მინისტრ ირაკლი ქარსელაძესთან, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორთან დავით ტაბიძესთან და ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტთან ლევან კობიაშვილთან ერთად გახსნა.
ახალ, ხელოვნურ საფარიან საფეხბურთო სტადიონზე აშენდა 2000 გულშემატკივარზე გათვლილი ტრიბუნა და დამონტაჟდა სტადიონის განათებისა და გახმოვანების სისტემები. სტადიონის კომპლექსი მოიცავს უეფას სტანდარტებით (II კატეგორია) გათვალისწინებულ აცილებელ ყველა სივრცეს: გასახდელებს, საშხაპეებს, სწრაფი კვებისა და ტელერეპორტაჟების სივრცეებს და სხვა სამეურნეო და ტექნიკურ სათავსოებს. სტადიონი აღჭურვილია თანამედროვე სახანძრო სისტემით და სრულად ადაპტირებულია შშმ პირთათვის.
პროექტი განხორციელდა ენერგოეფექტური კომპონენტის გათვალისწინებით, რაც ითვალისწინებდა გათბობა-კონდიცირების, ვენტილაციის და განათების სისტემების ენერგოდამზოგ გადაწყვეტებს, გადახურვისა და კედლების თბოიზოლაციას.
ახალი საფეხბურთო სტადიონი ხელს შეუწყობს ქალაქ მარნეულისა და რეგიონის ახალგაზრდებში ფეხბურთისა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას და უმასპინძლებს არა მხოლოდ ადგილობრივ, არამედ საერთაშორისო ტურნირებს.

Opening of New Football Pitch in Marneuli Town
The Municipal Development Fund (MDF) of Ministry of Regional Development and Infrastruture (MRDI) has ended up construction of the new football pitch in Marneuli Town.
The design-construction works of the new football pitch were funded with GEL 8.2 million from the state budget.
The new football pitch has been opened by Prime Minister of Georgia - Irakli Kobakhidze together with Minister of Regional Development and Infrastructure - Irakli Karseladze, Executive Director of MDF - Davit Tabidze and President of Football Federation - Levan Kobiashvili.
A grandstand designed for 2000 supporters was arranged at the new football pitch having the artificial cover, and the lighting and sound systems were also installed there. The stadium complex includes all facilities as required by UEFA standards (Category II): changing rooms, showers, fast food and TV coverage areas and other spaces and technical facilities. The stadium is equipped with a modern fire protection system and is fully adapted for people with disabilities.
The project was implemented with consideration of energy efficient component that provided for power saving solutions for heating-conditioning, ventilation and lighting systems, and roofing and walls also underwent thermal insulation.
The new football pitch will incentivize popularization of football and healthy lifestyle amongst the youth of Marneuli Town and of the region and is to host not only local, but international tournaments too.