დედოფლისწყაროში ინფრასტრუქტურული პროექტების რეაბილიტაცია აქტიურ ფაზაშია
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით დაწყებული პროგრამისგანახლებული რეგიონები" ფარგლებში, ქალაქ დედოფლისწყაროში ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ახორციელებს.
პროგრამის ფარგლებში უკვე დასრულდა პირველი და მეორე ეტაპის სამუშაოები, მიმდინარეობს ცენტრალური პარკის რეაბილიტაცია.
მიმდინარე და დასრულებული სამუშაოები მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის პირველმა მოადგილე გიორგი ციბაძემ და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მერმა ნიკოლოზ ჯანიაშვილმა ადგილზე მოინახულეს.
პროგრამის ფარგლებში, ხორციელდება შინმოუსვლელთა მემორიალის რეაბილიტაცია, ხელოვნური ტბის, საფეხმავლო და ველობილიკების მოწყობა, ტბის გარშემო პირსებისა და ტბაზე გადასასვლელი ხიდის მშენებლობა. ასევე მიმდინარეობს პარკის მიმდებარედ არსებული საფეხბურთო სტადიონის რეაბილიტაცია.
დედოფლისწყაროში პროგრამა „განახლებული რეგიონების“ ფარგლებში დაფინანსებული პირველი ეტაპის სამუშაოების შედეგად, დასრულდა რუსთაველის და ჰერეთის ქუჩების რეაბილიტაცია. რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 40 შენობას, მოეწყო საფეხმავლო ბილიკები, შადრევანი და მოსასვენებელი სკამები.
ამავე პროგრამით დაფინანსებული მეორე ეტაპის სამუშაოების შედეგად, განხორციელდა რუსთაველის, ჰერეთის, ფიროსმანის, გორგასლის და თეატრის ქუჩების რეაბილიტაცია. რეაბილიტაცია ჩაუტარდა საფეხმავლო ბილიკებს, არსებულ ღობეებსა და ჭიშკრებს. რეაბილიტაცია ჩაუტარდა და სრულად განახლდა რუსთაველის და ჰერეთის ქუჩაზე არსებული სკვერები. ასევე, პროექტის განხორციელების შედეგად, ჰერეთის ქუჩაზე შეიცვალა სანიაღვრე სისტემა.

Active Rehabilitation Phase of Infrastructural Projects in Dedoplistskaro
The Municipal Development Fund (MDF) of Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) implements the infrastructural projects in Dedoplistskaro Town under “Upgraded Regions” Program, commenced per initiative of Prime Minister of Georgia.
The first and second stage works have already been finalized within that program, whilst the Central Park undergoes rehabilitation as of to date.
The sites of current and completed works were visited by First Deputy Executive Director of MDF Giorgi Tsibadze along with the Dedoplistskaro Municipality Mayor Nikoloz Janiashvili.
Within the program the Memorial, dedicated to those who did not return home, undergoes rehabilitation, whereas artificial lake, pedestrian and bike paths are being arranged, and the piers around the lake and lake crossing bridge are being constructed. The football pitch in the vicinity of the park is also under rehabilitaton.
As a result of funding of the first stage works within the “Upgraded Regions” Program, rehabilitation of Rustaveli and Hereti Streets have been finalized. 40 buildings underwent rehabilitation, and pedestrian paths, fountain and benches were arranged.
The second stage works, funded under the same Program, resulted in rehabilitation of Rustaveli, Hereti, Pirosmani, Gorgasali and Theatre Streets. The pedestrian paths, available fences and gates underwent refurbishment too. The squares, being on Rustaveli and Hereti Streets underwent complete rehabilitation and full upgrade. The project implementation resulted also in replacing of the drainage system on Hereti Street.
The program implementation is funded by the Government of Georgia (GoG) at total investment, amounting to GEL 30.6 million.