ნორიოს და ჯანდარის სკოლების რეაბილიტაცია დასრულდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნორიოს და სოფელ ჯანდარას სკოლების რეაბილიტაცია დაასრულა.
ჯამში, 2000 მოსწავლეზე გათვლილ საჯარო სკოლებს რეაბილიტაცია საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად ჩაუტარდა.
სოფელ ნორიოს და სოფელ ჯანდარის სკოლების რეაბილიტაცია მუნიციპალური განვითარების ფონდმა 2020 წლის დეკემბერში დაიწყო. მიუხედავად არაერთი სიტყვიერი თუ წერილობით გაფრთხილებისა, ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ ვერ შეასრულა ნაკისრი ვალდებულება. კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულება შეწყდა და დარჩენილი სამუშაოები ხელახალ ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ დაასრულა.
სარეაბილიტაციო სკოლებში მოეწყო საკლასო ოთახები, საპირფარეშოები, სპორტული მოედნები და ეზოს ტერიტორია. ასევე, დამონტაჟდა გათბობის, წყალმომარაგების და კანალიზაციის სისტემები. სკოლები სრულად ადაპტირებულია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის.
რეაბილიტირებული სკოლები მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ციბაძემ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და კონტრაქტორ კომპანიასთან ერთად, დაათვალიერა.
ძველ სკოლებში მოსწავლეებს რთულ პირობებში უწევდათ განათლების მიღება. პროექტის განხორციელების შედეგად, მოსწავლეები უკვე გამართული და კეთილმოწყობილი სასკოლო ინფრასტრუქტურით ისარგებლებენ.

Rehabilitation of Norio and Jandara Schools Finalizes
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) completed the rehabilitation of Public Schools in Norio and Jandara Villages of Gardabani Municipality.
The public schools, designated for 2000 pupils in total, underwent rehabilitation in compliance with international standards.
Rehabilitation of Public Schools of Norio and Jandara Villages was commenced by MDF in December 2020. Notwithstanding numerous written and verbal warnings, the bidding winner company failed to fulfil undertaken commitments, and the contract concluded with that company was terminated, although the remainder works were finalized by company which won rebidding.
There were arranged the classrooms, toilets, sports grounds at schools, and the yards were landscaped as well. Heating, water supply and waste water system were also arranged. The schools are fully adapted for the needs of people with disabilities.
First Deputy Executive Director of MDF Giorgi Tsibadze, together with the representatives of local authorities and of the Contractor Company, visited the rehabilitated schools.
The pupils had had to be educated under rough conditions of old schools. Project implementation will enable those pupils to proceed with studying under conditions of proper school infrastructure and well-furnished environment.