ნორიოს და ჯანდარის სკოლების რეაბილიტაცია აქტიურ ფაზაშია
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნორიოს და სოფელ ჯანდარას სკოლების რეაბილიტაცია განაახლა და სამუშაოებს ტენდერში გამარჯვებული კომპანია დაასრულებს.
სოფელ ნორიოს და სოფელ ჯანდარის სკოლების რეაბილიტაცია მუნიციპალური განვითარების ფონდმა 2020 წლის დეკემბერში დაიწყო. მიუხედავად არაერთი სიტყვიერი თუ წერილობით გაფრთხილებისა, ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ ვერ შეასრულა ნაკისრი ვალდებულება. კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულება შეწყდა, ხოლო ზიანის ანაზღაურების მიზნით, ამოქმედდა საავანსო გადახდისა და ხელშეკრულების შესრულების საბანკო გარანტია. 2022 წელს დარჩენილი სამუშაოების შესასრულებლად, გამოცხადდა ტენდერი და გამოვლინდა გამარჯვებული.
მუნიციპალური განვითრების ფონდი სოფელ ნორიოს და სოფელ ჯანდარის, ჯამში, 2000 მოსწავლეზე გათვლილი საჯარო სკოლების სრულ რეაბილიტაციას ახორციელებს. სარეაბილიტაციო სკოლებში ეწყობა საკლასო ოთახები, საპირფარეშოები, სპორტული მოედნები და ეზოს ტერიტორია. ასევე, დამონტაჟდება გათბობის, წყალმომარაგების და კანალიზაციის სისტემები. სკოლები სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის.
მიმდინარე სამუშაოები მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის პირველმა მოადგილე, გიორგი ციბაძემ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და კონტრაქტორ კომპანიასთან ერთად, დაათვალიერა.

Norio and Jandari School Rehabilitation in Active Phase
The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has resumed works for rehabilitation of schools in Villages Norio and Jandara of Gardabani Municipality and the project will be completed by the winning bidder company.
In December of 2020 the Municipal Development Fund of Georgia initiated rehabilitation of Norio and Jandara Schools. Despite of numerous verbal and written notices and warnings, the winner company failed to perform its obligations under the contract. The contract with the Company was terminated and in order to compensate for the damage, advance payment and contract performance bank guarantees were put into effect. In 2022, bidding was announced for completion of outstanding works and the winner company was revealed.
The Municipal Development Fund is undertaking works for full rehabilitation of 2000-pupil public schools in villages Norio and Jandara. Classrooms, toilets, sports grounds, and yard area will be arranged for the schools under rehabilitation. Heating, water supply and wastewater systems are to be installed as well. The schools are to be fully adopted to the needs of disabled.
Giorgi Tsibadze, First Deputy Executive Director of the Municipal Development Fund of Georgia inspected the ongoing project site together with local authorities and representatives of the Contractor Company.