„განახლებული რეგიონების“ ფარგლებში, კახეთში მიმდინარე პროექტები დასრულების ეტაპზეა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით დაწყებული პროგრამისგანახლებული რეგიონებიფარგლებში მიმდინარე ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ქვეყნის 63 მუნიციპალიტეტში ახორციელებს.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრ ირაკლი ქარსელაძესთან და მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორ დავით ტაბიძესთან ერთად კახეთში მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერა.
პროგრამის ფარგლებში, დასრულების ეტაპზეა გურჯაანში ნინოშვილის ქუჩაზე მდებარე 21 შენობისა და ეგრეთ წოდებულიპაპას ბაღისდაბებოს ბაღისრეაბილიტაცია, რომლის ღირებულებამ 5.5 მილიონი ლარი შეადგინა.
ახმეტაში დასასრულების ფაზაშია ბიძინა ჩოლოყაშვილის ქუჩის მიმდებარე ტერიტორიისა და მდინარე ორვილას ხიდის ურბანული განახლების სამუშაოები, რეაბილიტირდება 8 შენობა და 3 პარკი. სამუშაოების ღირებულება 5 მილიონი ლარია.
თელავში რუსთაველის ქუჩის ურბანული განახლების ფარგლებში, ფაქტობრივად დასრულებულია 12 შენობის რეაბილიტაცია და დაგეგმილია მიმდებარე საფეხმავლო ზოლისა და სკვერის რეაბილიტაცია. პროექტების საერთო ღირებულება 12 მილიონი ლარია.
პროგრამით დაფინანსებული პროექტების ფარგლებში, ჩატარდა შენობების ენერგოეფექტურობის კომპონენტის გაძლიერების სამუშაოები, გამოიცვალა შენობების კარ-ფანჯრები, რაც დადებითად აისახება შენობების გათბობის ხარჯებზე. ჩატარდა ქუჩების ტროტუარების, განათების, რეკრეაციული სივრცეების მოწყობის სამუშაოებიც.
პროგრამის პირველი ეტაპის სამუშაოები დასრულების ეტაპზეა კახეთის რვავე მუნიციპალიტეტში. დედოფლისწყაროში, რუსთაველის და ჰერეთის ქუჩებზე მიმდინარეობს 13 შენობის მოპირკეთების სამუშაოები და დაწყებულია 29 შენობის განახლების სამუშაოები, დასრულებულია გარე განათებისა და ტროტუარების მოწყობა და მიმდინარეობს შადრევანის მოპირკეთებისა და გამწვანების სამუშაოები. ქალაქ სიღნაღის სარაჯიშვილის ქუჩის სარეაბილიტაციო სამუშაოების ფარგლებში კი, დასრულებულია 14 კერძო სახლის მოპირკეთებისა და ტროტუარის მოწყობის სამუშაოები, ქალაქში დაწყებულია ჭავჭავაძის ქუჩის სახლებისა და ღობეების განახლების სამუშაოებიც და მიმდინარეობს ციხე-გალავნის რეაბილიტაციისა და განათების მოწყობის საპროექტო სამუშაოები. საგარეჯოში რეაბილიტაცია უტარდება დავით აღმაშენებლის ქუჩაზე მდებარე 22 შენობას, სკვერსა და შადრევანს. ლაგოდეხში გათვალისწინებულია ზაქათალის ქუჩის და ეგრეთ წოდებულიპოლკოვის ბაღისრეაბილიტაცია. უახლოეს მომავალში დასრულდება ყვარელში ილია ჭავჭავაძის ქუჩის ურბანული განახლება, რომელიც 6 შენობის და 1 პარკის რეაბილიტაციას მოიცავს. პროგრამისგანახლებული რეგიონებიპირველი ეტაპის სამუშაოების დასრულების შემდეგ, პროგრამის მეორე ეტაპის ფარგლებში, ყვარელში იგეგმება ჭავჭავაძის ქუჩაზე მდებარე შენობა-ნაგებობების, მიმდებარე საფეხმავლო ზოლის და სკვერის რეაბილიტაცია.
განახლებული რეგიონების“ 4-წლიანი პროგრამა საქართველოს 63 მუნიციპალიტეტს მოიცავს და მისი მხოლოდ პირველი ეტაპის საორიენტაციო ღირებულებამ 500 მილიონი ლარი შეადგინა.
მოცემულ ეტაპზე, უკვე გამოცხადდა პროგრამაგანახლებული რეგიონებისმეორე ეტაპის სამუშაოების ტენდერი ყვარელში, თელავში, სიღნაღში, დედოფლისწყაროში და გურჯაანში განსახორციელებელ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე.

“Renovated Regions” Projects in Kakheti at Final Stage of Execution
The infrastructural projects of the “Renovated Regions” Program, initiated by Prime Minister of Georgia, undergo execution currently in 63 Municipalities of the country. The PIU is Municipal Development Fund (MDF) of Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI).
Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili along with Minister of Regional Development and Infrastructure Irakli Karseladze and Executive Director of MDF David Tabidze, visited the sites of current works in Kakheti.
Refurbishment of 21 buildings on Ninoshvili St. and of so called “Papa’s Bagi” (Grandpa’s Garden) and “Bebo’s Bagi” (Granny’s Garden) in Gurjaani Town at the cost of GEL 5.5 million under that program, are at the finalization stage.
The vicinity site of Bidzina Cholokashvili St. and urban renovation works for Orvila River bridge are also being completed. 8 buildings and 3 parks undergo refurbishment as well. The cost of works makes up GEL 5 million.
Rehabilitation of 12 buildings on Rustaveli St. in Telavi City are almost completed within the Urban Renovation Program and refurbishment of pedestrian path and of a square are also to take place. Total cost of projects amounted to GEL 12 million.
Within the program-funded projects, power efficiency component strengthening of buildings was executed, doors and windows of the buildings were replaced that is to have further positive impact on heating costs of that buildings. The works for arranging of sidewalks, lighting, and recreational spaces were conducted as well.
The first stage works of the program are at finalization stage in all eight municipalities of Kakheti. Finishing works for 13 buildings have been commenced on Rustaveli and Hereti Streets in Dedoplistskaro, whereas the renovation works for 29 buildings have also been started. Arranging of outdoor lighting and sidewalks is completed and finishing of the fountain and landscaping works are being carried out. Finishing of 14 private houses and arranging of sidewalk is completed under Sarajishvili St. rehabilitation in Sighnaghi Town. Renovation of houses and fences of Chavchavadze Str. are commenced in the town as well, and design works for rehabilitation of the castle and arranging of lighting are being conducted. 22 buildings located on Davit Aghmashenebeli St. in Sagarejo Town undergo rehabilitation along with the square and a fountain. Rehabilitation of Zakatala St. and so called “Polkov’s Garden” is to be rehabilitated in Lagodekhi. Urban renovation of Ilia Chavchavadze St. in Kvareli, including rehabilitation of 6 buildings and of 1 park is also to be finalized soon. Upon finalization of the first stage works of the “Renovated Regions” Program, the buildings and structures of Chavchavadze St. along with the adjacent pedestrian path and a square in Kvareli, are to be rehabilitated within the Program’s Stage II.
The 4-year “Renovated Regions” Program covers 63 Municipalities of Georgia and tentative cost of its first stage only amounted to GEL 500 million.
As of to date, the Biddings for Stage II works of the “Renovated Regions” Program have already been announced for infrastructural projects to be implemented in Kvareli, Telavi, Sighnaghi, Dedoplistskaro and Gurjaani.