მუნიციპალური განვითარების ფონდმა პარლამენტში წლიური ანგარიში წარადგინა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა დავით ტაბიძემ პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის სხდომაზე 2021 წლის ანგარიში წარადგინა.
„2021 წლის ბიუჯეტი წლის დასაწყისში გახლდათ 340 მილიონი ლარი, შესაბამისად ბიუჯეტის ზრდამ 55% გადააჭარბა. ვინაიდან წლის განმავლობაში აღმოჩნდა ფინანსური რესურსები, რომელიც ფონდს გადმოეცა და წლევანდელი წლის ბიუჯეტი გახლავთ 528 მილიონი ლარი, ხოლო რეალური შესრულება-მოლოდინი, რაც ფონდს ექნება, იქნება 530 მილიონი ლარი. ჯამში, 101 პროექტი დაიწყო მუნიციპალური განვითარების ფონდმა მხოლოდ 2021 წელს. დასრულება შევძელით 177 პროექტის, ხოლო 216 პროექტი გვაქვს მიმდინარე. პროექტების ჭრილში, პროგრამული კოდები გვაქვს მუნიციპალური განვითარების ფონდს, ამიტომ პროგრამების კუთხით ვისაუბრებ. რამდენიმე მნიშვნელოვანი პროგრამა, რომელიც გვაქვს და დავიწყებ საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურით. კონკრეტულად სკოლებზე რომ ვისაუბროთ, 2019-2022 წლების პროგრამა აქტიურ ფაზაში არის გადასული უკვე დიდი ხანია. აღნიშნული პროგრამა, ჯამში, 600 მილიონ ლარზე მეტი დაფინანსებით დაიწყო. შესაბამისად, ამ პროგრამაში შედიოდა 67 სრულიად ახალი სკოლის მშენებლობა, საიდანაც 52 ერთეული უკვე დასრულებულია და გადაცემულია, რათა მოსწავლეებმა შეძლონ ახალ სკოლაში სიარული. 15 სკოლა დასრულდება 2022 წელს. პროგრამაში შედიოდა სკოლების სრული რეკონსტრუქცია-რეაბილიტაცია. საკმაოდ დიდი სკოლები, რომლებიც ყველაზე რთულ მდგომარეობაში იმყოფებოდა, მათი რეკონსტრუქცია ფონდმა 2020 წელს დაიწყო. სულ 83 ერთეული. აქედან, შევძელით და 50 სკოლა დასრულებულია და, შესაბამისად გადაცემულია განათლების სამინისტროსთვის, რათა ბავშვებმა შეძლონ ახალ სკოლებში მიიღონ განათლება. 2022 წელს აღნიშნული პროგრამა გრძელდება უკვე მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით. 60 000 000 ევროზე არის საუბარი, რომელი სესხიც უკვე დამტკიცებულია. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, საპროექტო სამუშაოები, კონტრაქტები უკვე გაფორმებულია, როგორც აღმოსავლეთ, ისე დასავლეთ საქართველოს სკოლების რეაბილიტაციის პროექტირებაზე და ვგეგმავთ 2022 წლის ბოლოს სამშენებლო სამუშაოების ეტაპობრივად დაწყებას.“- განაცხადა მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა.
მუნიციპალური განვითარების ფონდი ახორციელებს ისეთ მნიშვნელოვან ინფრასტრუქტურულ პროექტებს, როგორებიცაა: საგანმანათლებლო, ურბანული განახლების, ტურისტული, სპორტული, საგზაო, სატრანსპორტო და წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურული პროექტები.
2021 წელს ფონდი ახალ პროგრამაში ჩაერთო. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ ინიცირებული პროგრამის ,,განახლებული რეგიონების“ ფარგლებში, ქვეყნის ფაქტობრივად ყველა მუნიციპალიტეტში, ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება აქტიურ ფაზაშია.

The Municipal Development Fund Presents Annual Report to Parliament of Georgia
Davit Tabidze, Executive Director of the Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia presented the year 2021 Report at the session of Self-Governance Committee of Parliament of Georgia.
„At the start of the year, the year 2021 budget was equal to GEL 340 million, therefore budget increase has exceeded 55%, since in course of the year there were some funds made available to the MDF and the current year budget totals GEL 528 million. Actual anticipated implementation by the MDF is to come up to GEL 530 million. Overall, this year alone, the MDF has initiated 101 projects, 177 projects were completed, and 216 are ongoing. In terms of projects, the MDF has program codes for them and subsequently we will discuss projects in the context of programs. We have several major programs and I will start with educational infrastructure. Specifically, speaking of schools, the year 2019-2022 program has picked up steam for quite some time now. The named program commenced with total of GEL 600 million funding. Respectively, the program involved construction of 67 brand new schools, 52 of which are already completed and handed over, in order to make them available to pupils. 15 schools are to be completed in 2022. The program provided for full reconstruction-rehabilitation of schools. In 2020, we commenced reconstruction of fairly big schools, which were in the poorest state - 83 units in all. 50 of them are already completed and accepted by the Ministry of Education, in order for the children to benefit from educational opportunities in new schools. In course of 2022, the above-referred program is to continue with the World Bank support. We are talking about EURO 60 000 000, which is already approved as a loan. Under the named program, design works’ contracts are already executed for rehabilitation of schools in east as well as west Georgia and we are planning to gradually initiate construction works by the end of 2022.“- stated Executive Director of the Municipal Development Fund of Georgia.
The Municipal Development Fund of Georgia is carrying out such significant projects, as: Educational, Urban Regeneration, Tourist Infrastructure, Sports Infrastructure, Road, Transport and Water Supply Infrastructural Projects.
In 2021, the MDF got involved in the new “Renovated Regions” Program, which was initiated by the Prime-Minister of Georgia, under the above-mentioned program, infrastructural projects are in fact actively ongoing in all of the municipalities countrywide.