მესტის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები პატარებისთვის 6 ახალი საბავშვო ბაღი შენდება
საქართველოს რეგიონული განვითრებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი მესტიის მუნიციპალიტეტში 6 საბავშვო ბაღს აშენებს.
მიმდინარე სამუშაოებს ადგილზე მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის პირველი მოადგილე გიორგი ციბაძე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, გაეცნო.
მესტიის მუნიციპალიტეტში, ჭუბერის თემის სოფელ ლახამში და ჭუბერის თემის ცენტრში ახალი ბაღების სამშენებლო სამუშაოები დასრულებულია, ხოლო ბეჩოს თემის სოფელ მაზერში, სოფელ მულახში, მულახის თემის სოფელ ჭოლაშში და დაბა მესტიის N2 საბავშვო ბაღების მშენებლობა აქტიურად მიმდინარეობს.
თითოეული საბავშვო ბაღი 50 აღსაზრდელს მოემსახურება.
პროექტების განხორციელებამდე, ბავშვებს ბაღში სიარული შორ მანძილზე უწევდათ. ახალი ბაღების მშენებლობის დასრულების შემდეგ პატარები საცხოვრებელთან ახლოს მდებარე, საერთაშორისო სტანდარტის შესაბამის ბაღებში ივლიან.
ახალ საბავშვო ბაღებში ეწყობა სათამაშო და საძინებელი ოთახები, საპირფარეშოები და ეზოები. ბაღის ყველა შენობა ადაპტირებული იქნება განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე პირთათვის.
6 ახალი ბაღის მშენებლობას საქართველოს მთავრობა 5 მილიონი ლარით აფინანსებს.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, საქართველოს მთავრობის და დონორი ორგანიზაციების დაფინანსებით, 2019 წელს ქვეყნის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში 56 საბავშვო ბაღის პროექტირება-მშენებლობა დაიწყო.

6 New Kindergartens under Construction for Children Living in Mestia Municipality
The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is constructing 6 kindergartens in Mestia Municipality.
Kindergarten construction works are already completed in Mestia Municipality Chuberi Community Village Lakhami and the center of Chuberi Community, concurrently construction works are in active phase for Becho Community Village Mazeri, Village Mulakhi, Mulakhi Community Village Cholashi kindergartens and Village Mestia Kindergartens #2.
Each kindergarten is to serve 50 children.
Before project implementation, children had to travel long distance to reach the kindergarten. Following kindergarten project completion, kids will attend new kindergartens constructed in accordance with international standards, located in the vicinity of their homes.
There will be playrooms, dormitories, toilets and yards arranged in the new kindergartens. Each kindergarten building is to be adapted to the needs of disabled.
Cost of the Government of Georgia funded 6 kindergarten construction project amounts to GEL 5 million.
In 2019, the Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has initiated 56 kindergarten design-construction projects in various municipalities countrywide; the program is backed by Government of Georgia and donor organizations.