სოფელ მუხროვანში ახალი საჯარო სკოლა გაიხსნა
გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ მუხროვანში ბავშვებმა სწავლა ახალაშენებულ საჯარო სკოლაში განაახლეს. ახალი სკოლის მშენებლობის პროექტი საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა საქართველოს მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით განახორციელა.
სამშენებლო სამუშაოები 2019 წლის ივნისში დაიწყო და მიმდინარე წლის აგვისტოში დასრულდა.
დასრულებული სამუშაოები მუნიციპალური განვითრების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის პირველმა მოადგილემ დავით ტაბიძემ და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის მერმა რამაზ ბუდაღაშვილმა დაათვალიერეს.
60 ბავშვზე გათვლილი სკოლა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აშენდა. შენობაში 8 საკლასო ოთახი და 1 კლას-ლაბორატორიაა. კეთილმოეწყო სკოლის ეზოც. დამონტაჟდა გათბობის, წყალმომარაგების და კანალიზაციის სისტემები. სკოლა სრულად არის ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი, საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის მშენებლობისა და რეაბილიტაციის პროგრამის ფარგლებში, აშენებს 66 სკოლას და რეაბილიტაციისა და ენერგო-ეფექტური კომპონენტის გაძლიერების სამუშაოებს ახორციელებს 100 სკოლაში. საგანმანათლებლო პროგრამას საქართველოს მთავრობა და დონორები (CEB და NEFCO) აფინანსებენ. პროგრამის საერთო ღირებულება 300 მილიონ ლარზე მეტია.
მუნიციპალური განვითარების ფონდი საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის მშენებლობისა და რეაბილიტაციის პროგრამაში 2019 წელს ჩაერთო. ამ ეტაპზე ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში უკვე დასრულებულია 8 ახალი სკოლის მშენებლობა.

New Public School Opened in Mukhrovani
In Village Mukhrovani of Gardabani Municipality, children resumed studies at the recently constructed public school. The Government of Georgia backed school construction project was implemented by the Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
Construction works were initiated in June, 2019 and were completed in August of current year.
Davit Tabidze, First Deputy Executive Director of the Municipal Development Fund, and Ramaz Budaghashvili, Mayor of Gardabani Municipality inspected the site of accomplished works.
The 60-pupil school was constructed with observance of current standards. There are 8 classrooms and 1 classroom-laboratory existing in the building. The school yard also underwent improvement works. There were heating, water-supply, wastewater systems arranged in the building. The school is fully adapted to needs of disabled persons.
The MDF has been involved in Educational Infrastructure Construction and Rehabilitation Program since 2019. Currently, construction works are completed for 8 new schools in various regions countrywide.