ბოდბის მონასტერთან ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობის სამუშაოები სრულდება
სიღნაღის მუნიციპალიტეტში, ბოდბის წმინდა ნინოს დედათა მონასტერთან ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობის სამუშაოები დასრულების ფაზაშია. სამუშაოებს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი ევროპის საინვესტიციო ბანკის დაფინანსებით ახორციელებს.
პროექტი ფარგლებში, მონასტრის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოეწყო ორდონიანი ავტოსადგომი, შიდა და გარე წყალმომარაგების, წყალარინების, სანიაღვრე და გათბობა-ვენტილაციის სისტემები, ჩატარდა შიდა და გარე განათების, ვერტიკალური გეგმარების და ტერიტორიის კეთილმოწყობის სამუშაოებს. გარდა ამისა, ფონდი ახორციელებს წმინდა ნინოს წყაროსთან მისასვლელი გზის რეაბილიტაციას.
ბოდბეს წმინდა ნინოს დედათა მონასტერში ტურისტების და მომლოცველების რაოდენობა საგრძნობლად გაზრდილია, რაც თავისთავად, იწვევდა ავტოტრანსპორტის რაოდენობის ზრდასაც. მონასტერთან არსებული ინფრასტრუქტურა კი ვეღარ აკმაყოფილებდა გაზრდილ მოთხოვნას და იქმნებოდა საცობი. პროექტის დასრულების შემდეგ, მონასტრის მნახველები კეთილმოწყობილი და მოწესრიგებული ტურისტული ინფრასტრუქტურით ისარგებლებენ.

Tourist infrastructure arrangement works ongoing next to Bodbe St. Nino Covent in Sighnaghi Municipality are at the final stage. The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is the implementing agency for the named EIB funded project.
There were the following works carried out under the project: arrangement of the two-level parking lot next to the Convent, installation of internal and external water supply, wastewater, drainage, and heating-ventilation systems, improvement of indoor and outdoor lighting, vertical layout and territory improvement works. Besides, the MDF is also implementing St. Nino Spring access road rehabilitation works.
Number of tourists and pilgrims visiting the St. Nino Convent has considerably increased, which in turn results in increasing traffic volume. The Convent adjoining infrastructure was failing to meet the growing demand causing congestions. Following project completion, the convent visitors will avail themselves of improved and orderly tourist infrastructure.