ჭიათურის საბაგირო გზის მშენებლობის დასკვნითი ფაზისთვის სპეციალისტები პარიზიდან ჩამოვიდნენ
ჭიათურაში, საბაგირო გზების მშენებლობის სამუშაოს დასრულების მიზნით, საქართველოში ფრანგული კომპანიების ,,ტექკაბელის“ და ,,პომას“ სპეციალისტები ჩამოვიდნენ.
მშენებლობის პროექტი, რომელსაც მუნიციპალური განვითარების ფონდი ახორციელებს, საბაგირო გზებისა და სადგურების სრულ რეკონსტრუქციას ითვალისწინებს.
ამ დროისთვის, დასრულებულია კონსტრუქციული ნაწილის მშენებლობა და ორი მიმართულებით ბაგირის მონტაჟი. დაგეგმილი სამუშაო კი ბაგირის დანარჩენი ორი მიმართულების მშენებლობას, ოთხივე სადგურის ტესტირებას და უსაფრთხოების ნორმების უზრუნველყოფას გულისხმობს.
ბოლო ეტაპის სამუშაოს დასრულების შედეგად, სრულად აღდგება ცენტრალური სადგური და მისგან გამავალი ოთხი მიმართულება.
ჭიათურის საბაგირო გზების მშენებლობაზე მომუშავე ფრანგული კომპანიების ,,ტექკაბელის“ და ,,პომას“ სპეციალისტები სამშობლოში მარტის თვეში Covid-19-ის პანდემიის შედეგად შექმნილი სიტუაციის გამო დაბრუნდნენ, ბიზნეს ვიზიტორებისთვის საჰაერო მიმოსვლის აღდგენის შემდეგ კი საქართველოში პირველივე რეისით ჩამოვიდნენ.
ეკონომიკური საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით, პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მიერ, საქმიანი ვიზიტებით ჩამოსული უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის დადგენილი რეგულაციების შესაბამისად, მუნიციპალური განვითარების ფონდის კონტრაქტორი ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა ჩამოსვლისთანავე თბილისის აეროპორტში გაიარეს PCR ტესტირება და მიიღეს ექიმის დასკვნა. ფრანგი სპეციალისტები საბაგიროს გზის მშენებლობაში დღეიდანვე ჩაერთვებიან და საბჭოს მიერ დადგენილი წესით, 14 დღის განმავლობაში, 3 დღეში ერთხელ გაივლიან PCR ტესტირებას. ასევე, სამუშაოების წარმოებისას დაცული იქნება საქართველოში მოქმედი ყველა რეგულაცია.
სამშენებლო სამუშაოების მიმდინარეობისას, კერძოდ, ბაგირების მონტაჟისა და სადგურების ტესტირების პერიოდში, უსაფრთხოების მიზნით, ქალაქ ჭიათურის ნაწილს დადგენილი პერიოდულობით შეეზღუდება ელექტროენერგიის მიწოდება.
მუნიციპალური განვითარების ფონდი ჭიათურის საბაგირო გზების მშენებლობის სამუშაოებს მიმდინარე წლის შემოდგომაზე დაასრულებს.

Specialists Arriving from Paris for Concluding Stage of Chiatura Cableway Construction Project
Specialists representing French Companies: Tekcable and Poma arrived in Georgia for completing cableway construction works in Chiatura.
Cableway construction project under implementation by the Municipal Development Fund of Georgia provides for full reconstruction of cableways and stations.
At this point in time, construction works for structural part are completed along with cable installation in two directions. Other scheduled works imply construction of the remaining two directions of the cableway, testing of all four stations and introduction of safety regulations.
Following completion of the final stage works, the central station and four directions originating therefrom will be fully rehabilitated.
In March, due to developments concerning Covid-19 pandemic, specialists of French Companies Tekcable and Poma working on construction of Chiatura cableways returned to their country. Following resumption of flights for business visitors, they returned to Georgia with the very first flight.
In accordance with regulations for foreign citizens travelling for business visits adopted by Interagency Steering Board chaired by the Prime-Minister, which was established for promotion of economic activities, representatives of the MDF Contractor organization underwent PCR testing at the Tbilisi Airport and obtained medical reports upon arrival. French specialists will get involved in cableway construction activities today and as per the rule introduced by the above-referred Board, during a 14-day period will undergo PCR testing once in every 3 days. Besides, while performing construction works, observance of acting regulations will be mandatory.
In course of construction works, more precisely during cable installation and station testing works, for safety purposes, part of Chiatura will have power supply restrictions according to the fixed schedule.
The Municipal Development Fund will complete Chiatura cableway construction works in fall of current year.