როშკა - არხოტის საავტობილო გზის მშენებლობაზე ხელახალი ტენდერი გამოცხადდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, დუშეთის მუნიციპალიტეტში, როშკა-არხოტის საავტომობილო გზის მშენებლობაზე ხელახალი ტედნერი გამოაცხადა. ტენდერთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია მუნიციპალური განვითარების ფონდის ვებ-გვერდზე: http://mdf.org.ge/?site-lang=ka&site-path=tenders/current_tenders/&id=3805
როშკა-არხოტის გზის თავდაპირველ ტენდერზე გამარჯვებულმა კომპანიამ კონტრაქტით ნაკისრი ვალდებულება ვერ შეასრულა. ფონდის მხრიდან არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად, კონტრატორმა კომპანიამ მდგომარეობის გამოსწორება ვერ შეძლო და ფონდი იძულებული გახდა მასთან ხელშეკრულება გაეწყვიტა.
სამშენებელო ობიექტი დუშეთის მუნიციპალიტეტში, სოფელ როშკადან იწყება, არხოტის უღელტეხილზე გადადის და მდ. ასას ხეობის გავლით, სოფელ ამღაში მთავრდება. ამ მონაკვეთზე მხოლოდ საცალფეხო ბილიკი არსებობდა. პროექტის ფარგლებში კი, უკვე გაიჭრა 6 მეტრი სიგანის 28 კმ-იანი გრუნტის საავტომობილო გზა და შესაძლებელია მაღალი გამავლობის ავტომობილების გადაადგილება. მეორე ფაზით გზაზე დაგეგმილია ნაპირდამცავი ნაგებობებისა და ხიდების მოწყობა.
გზის არარსებობის გამო, წლების განმავლობაში, საზღვრისპირა სოფელი არხოტი მოსახლეობისგან თითქმის დაიცალა და ახლა იქ მხოლოდ 4 ოჯახი ცხოვრობს. სტრატეგიული დატვირთვის გარდა, პროექტს დიდი მნიშვნელობა აქვს რეგიონის ეკონომიკური განვითარებისთვის. ეს გზა ხელს შეუწყობს მხარეში ადგილობრივების დაბრუნებას და ხევსურეთის ტურისტული პოტენციალის ზრდას.

The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) has reannounced the Bidding for Construction of Roshkha-Arkhoti Motorway in Dusheti Municipality. The detailed information related to the Bidding is available at MDF web-page as follows: http://mdf.org.ge/?site-lang=ka&site-path=tenders/current_tenders/&id=3805
The initial bidding for Roskha-Arkhoti road had identified the company which failed to fulful the Contact obligations. Notwithstanding numerous notices released by MDF, the Contractor Company was not able to correct the formed situation and MDF had had to cancel the Contract.
The construction site starts at Roshka Village of Dusheti Muicipality, passes through Arkhoti pass and Asa river gorge and ends up in Amgha Village. There had been the pedestrian path only on that particular section. The soil motorway of 6 meter width and of 28 km length has already been arranged within the program that enables movement of cross-country vehicles on it. The second stage envisages arranging of bank protection structures and bridges over the road.
Almost the whole population abandoned the frontline Arkhoti Village because of absence of the road for years, and nowadays only 4 households do reside there. Along with the strategic significance, the project is of high importance from the point of economic development of the region. This road will assist to returning of local residents to their homes and increase the tourist potential of Khevsureti.