"ასურეთის რეაბილიტაცია ეკონომიკური განვითარების საშუალებას გააჩენს"
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა მაია ცქიტიშვილმა, მუნიციპალური განვითრების ფონდის დირექტორთან გიორგი შენგელიასთან და ქვემო ქართლის გუბერნატორთან ერთად, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერა.
სოფელ ასურეთის კომპლექსური რეაბილიტაცია 2016 წლიდან დაიწყო, რისთვისაც საქართველოს მთავრობამ, ჯამში, 6 მილიონ ლარზე მეტი გამოყო.
გასულ წელს სოფელ ასურეთში ადგილობრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია და საკანალიზაციო სისტემის მოწყობა დასრულდა, ამ ეტაპზე კი ისტორიული სოფლის სარესტავრაციო კომპლექსური სამუშაო გრძელდება. შვაბების ქუჩაზე მე-19 საუკუნის გერმანული მხატვრულ-არქიტექტურული ღირებულების ეკლესიის, საცხოვრებელი სახლებისა და სასაფლაოს პირვანდელი სახით აღდგენა მიმდინარეობს.
„ქართულ-გერმანული ურთიერთობის, მეგობრობის ფარგლებში, უკვე რამდენიმე წელია მნიშვნელოვანი პროექტი ხორციელდება. ამ დასახლებამ უკვე შეიძინა თავისი ადგილი ტურისტულ მარშუტებში, განსაკუთრებით კი იმ ტურისტებს შორის, რომლებიც გერმანიიდან ჩამოდიან. ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ ეს სარეაბილიტაციო სამუშაოები ასურეთს დაუბრუნებს არა მარტო სილამაზეს, არამედ ეკონომიკური განვითარების საშუალებას გააჩენს და კერძო სექტორის დაინტერესებასაც გამოიწვევს,“ - აღნიშნა მაია ცქიტიშვილმა.

Rehabilitation of Asureti to create means for economic development
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Maya Tskitishvili along with Executive Director of Municipal Development Fund (MDF) Giorgi Shengelia and Kvemo Kartli Governor, visited the site of current works in Tetritskaro Municipality.
Comprehensive rehabilitation of Asureti Village has been commenced since 2016, what for the Government of Georgia released the amount of over GEL 6 million in total.
Rehabilitation of the motor road of local significance and arrangement of sewage system were completed in Asureti Village last year. At present stage the comprehensive restoring works undergo implementation as of to date. The Church of artistic-architectural value, residential houses and a cemetery dated 19th century and arranged by Germans, are being reinstated at Shavshvebi Street.
“The projects of significant character have been implemented within Georgian-German relations, friendship for several years already. This settlement has already found its place on touristic route, especially among tourists arriving from Germany. We do hope that these rehabilitation works will enable Asureti to get back not only its beauty, but will create also the means for development from economic standpoint and will attract the private sector as well” – Maya Tskitishvili declared.