თელავში საკანალიზაციო გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობა მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითრებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი თელავში საკანალიზაციო გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობას ახორციელებს. პროექტი შვედეთის საერთაშორისო განვითარების კოოპერაციის სააგენტოს (SIDA) გრანტით და მსოფლიო ბანკის დახმარებით ხორციელდება და მისი ღირებულება დაახლოებით 12.4 მილიონი ლარია.
სამუშაოების მიმდინარეობას მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი შენგელია, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგნელები, საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის დირექტორი ეკატერინე გალდავა, შვედეთის განვითარებისა და თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელი შვედეთის საელჩოში საქართველოში ერიკ ილესი და მსოფლიო ბანკის ურბანული განვითარების სპეციალისტი თენგიზ გოგოტიშვილი ადგილზე გაეცნენ.
მიმდინარე პროექტის ფარგლებში, თელავში იგეგმება ახალი, თანამედროვე სტანდარტების გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობა, რაც მნიშვნელოვანია ეკოლოგიური თვალსაზრისით. აღსანიშნავია, რომ გამწმენდი ნაგებობა თელავში აქამდე არ არსებობდა, რაც გადაუჭრელი პრობლემა იყო ადგილობრივი მოსახლეობისთვის. ფეკალური მასები ღიად მიედინებოდა და ჩადიოდა მდინარე ალაზანში. პროექტის განხორციელება ამ პრობლემას სრულად აღმოფხვრის.

Telavi WWTP under construction
Waste Water Treatment Plant (WWTP) in Telavi undergoes construction by the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI). The project implementation is backed by the grant of Swedish International Development Agency (SIDA) and with the World Bank (WB) support and its cost amounts to approximately GEL 12.4 million.
Executive Director of MDF Giorgi Shengelia, representatives of local authorities, Director of United Water Supply Company of Georgia (UWSCG) Ekaterine Galdava, Head of Swedish Development and Cooperation Unit of Swedish Embassy to Georgia Eric Iles and Urban Development Specialist of WB Tengiz Gogotishvili were familiarized with the process of works on site.
There is to be constructed the new WWTP of modern standards within the project in Telavi that is of high importance from ecological standpoint. It is worth mentioning that the WWTP had never been in Telavi before that had been an unresolved problem for population. Fecal masses had been flowing openly, resulting in entering Alazani River. Project implementation will eliminate the problem as a whole.