თბილისის მეტროს ელექტრო კაბელებისა და სავენტილაციო სისტემის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
მუნიციპალური განვითარების ფონდი აზიის განვითარების ბანკის დაფინანსებით თბილისის მეტროს კაბელებისა და ვენტილაციის რეაბილიტაციის პროექტს ახორციელებს. პროექტის ჯამური ღირებულება 15 მილიონ ამერიკულ დოლარზე მეტია.
პროექტის ფარგლებში განახლდება ან გამოიცვლება მთლიანად მეტროს ელექტრო კაბელები და სავენტილაციო სისტემა. საერთო ჯამში, გამოიცვლება 191 000 მეტრის დაბალი ძაბვის (220-380 ვოლტი) და 137 000 მეტრის საშუალო ძაბვის (6-10 კილოვოლტი) კაბელები. ასევე, შეიცვლება არსებული 32 ერთეული გამნიავებელი (ვენტილატორი). სარეაბილიტაციო სამუშაოების შედეგად, გაუმჯობესდება მეტროს უსაფრთხოების ხარისხსა და ენერგო ეფექტურობა.
თბილისის მეტროსადგურებში ელექტრო კაბელები და სავენტილაციო სისტემა არ გამოცვლილა 1966 წლის შემდეგ. პროექტის დასრულების შემდეგ სრულად განახლდება თბილისის მეტროს შიდა ინფრასტრუქტურა, რაც ქალაქის მოსახლეობასა თუ მის სტუმრებს უფრო უსაფრთხოდ და კომფორტული გადაადგილების საშუალებას მისცემს.
მეტროს შეუფერხებლად მუშაობისთვის სარეაბილიტაციო სამუშაოები ღამის 12:00 საათიდან დილის 06:00 საათამდე მიმდინარეობს. მეტროს კაბელებისა და ვენტილაციის პროექტი 2020 წლის ივნისში დასრულება.
მეტროს სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ადგილზე მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი შენგელია და თბილისის სატრანსპორტო კომპანიის დირექტორი, გიორგი შარკოვი გაეცნენ.

Power Cables and Ventilation System of Tbilisi Metro Undergoes Rehabilitation
The rehabilitation project for Tbilisi Metro cables and ventilation is implemented by the Municipal Development Fund (MDF) with funding from Asian Development Bank (ADB). Total cost of the project exceeds 15 million USD.
The power cables and ventilation system of the Metro will be renovated or replaced completely within the project. There will be replaced 191 000 m of low voltage (220 and 380 V) cables and 137 000 m ones of average voltage (6-10 kV) in total. There will be replaced also the existing 32 units of fans. Execution of rehabilitation works will result in improvement of quality of Metro safety and power efficiency.
The power cables and ventilation system have not been changed throughout Tbilisi Metro Stations since 1966. Upon the project finalization the internal infrastructure of Tbilisi Metro will be completely renewed that will enable the population of the city and its citizens to be conveyed in more safe and comfortable manner.
In order the Metro to operate in an unimpeded manner the rehabilitation works are being conducted from 12:00 p.m. to 06:00 a.m. The project of Metro cables and ventilation will be finalized in June 2020.
Executive Director of MDF Giorgi Shengelia and Director of Tbilisi Transport Company Giorgi Sharkov were familiarized with the rehabilitation works of the Metro on site.