მუნიციპალური განვითარების ფონდს სკოლების მშენებლობისა და რეაბილიტაციისთვის 70 მილიონი ევრო გადაეცა
დღეს მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში, მერსი ტემბონმა, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ივანე მაჭავარიანმა და მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი შენგელიამ ხელი მოაწერეს სასესხო და საპროექტო ხელშეკრულებას 90 მილიონი ევროს ოდენობით „ინოვაციების, ინკლუზიური განათლების და ხარისხის“ პროექტის განსახორციელებლად. პროექტი ხელს შეუწყობს ადამიანური კაპიტალის განვითარებას სკოლამდელ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის, ხარისხიანი განათლების და ხელსაყრელი სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფის გზით. მსოფლიო ბანკის აღმასრულებელ დირექტორთა საბჭომ ეს სესხი საქართველოსთვის 2019 წლის 29 მაისს დაამტკიცა.
90 მილიონი ევროდან საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდს 70 მილიონი ევრო გადაეცა სკოლების მშენებლობისა და რეაბილიტაციისთვის.
აღნიშნული პროექტი სკოლამდელი, ზოგადი და უმაღლესი განათლების რეფორმის ხელშეწყობას გულისხმობს და მიზნად ისახავს ადრეული განათლების, ზრუნვის ხარისხის და ჩართულობის გაზრდას, ზოგადი განათლების სისტემაში სწავლა-სწავლების ხარისხის ამაღლებას, უმაღლესი განათლების სფეროში დაფინანსების მექანიზმების გაძლიერებას და ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობას, სისტემის განმტკიცებას, დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაციას, პროექტისა და მონიტორინგის სისტემის გაძლიერებას.
„ინოვაციების, ინკლუზიური განათლებისა და ხარისხის“ პროექტი სკოლამდელ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდის, ხარისხიანი განათლებისა და ხელსაყრელი სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფის გზით ხელს შეუწყობს ჩვენს უმთავრეს რესურსს - ადამიანური კაპიტალის განვითარებას,“ - განაცხადა საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა და მადლობა გადაუხადა მსოფლიო ბანკის გუნდს და მის ადგილობრივ ოფისს მხარდაჭერისთვის.
„განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში მიმდინარე განათლების სისტემის ტრანსფორმაციის პროცესში სხვადასხვა დონორი ორგანიზაციაა ჩართული, მადლობას ვუხდი ყველას, თუმცა ჩვენი ერთ-ერთი გამორჩეული მხარდამჭერი ამ პროცესში მსოფლიო ბანკია. მინდა გამოვხატო დიდი მადლიერება ამ მხარდაჭერისთვის - არამხოლოდ მნიშვნელოვანი რესურსებისთვის, არამედ გამოცდილებისა და კომპეტენციების გაზიარებისთვის, იმ დიდი ძალისხმევისთვის, რომელსაც მსოფლიო ბანკი განათლების სექტორისთვის აკეთებს. ეს მხარდაჭერა არის მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რაც განაპირობებს რეფორმის უპირობო წარმატებას,“ - აღნიშნა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ბატიაშვილმა.
“საქართველო აგრძელებს ინვესტირებას თავის მოქალაქეებში. აღნიშნული პროექტის მიზანი, ადამიანურ კაპიტალში ინვესტიციების მოსაზიდად და კონკურენტულ გლობალურ ეკონომიკაში ინოვაციების და პროდუქტიულობის ასამაღლებლად საქართველოს მხარდაჭერაა. მტკიცე საფუძვლის მომზადების გზით და ადამიანური კაპიტალის გაძლიერებით პროექტი გაზრდის საქართველოს შესაძლებლობებს თოთოეული მოქალაქის კეთილდღეობის მისაღწევად,“ - აღნიშნა სამხრეთ კავკასიაში მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა, მერსი ტემბონმა.
მსოფლიო ბანკში მიიჩნევენ, რომ აღნიშნული ცვლილებები საქართველოში განათლების რეფორმაში მნიშვნელოვან სიახლეა, რომელიც ხელს შეუწყობს ქვეყნის მომზადებას 21-ე საუკუნის შრომითი ბაზრისა და ეკონომიკისთვის. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, ყურადღება გამახვილება პედაგოგიკაში და სასწავლო პროცესში ინკლუზიური პრინციპების დანერგვაზე, ხარისხსა და ინოვაციებზე სკოლამდელ, საშუალო და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, რაც სარგებელს მოუტანს თითოეულ მოქალაქეს.
პროექტის უშუალო ბენეფიციარებს შორის არიან როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო სკოლამდელი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მოსწავლეები, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტები, სკოლის პედაგოგები და ადმინისტრაციის თანამშრომლები.
პროექტი უზრუნველყოფს გენდერულ თანასწორობაზე, მოსახლეობის მოწყვლადი ჯგუფების, (სოფლების და მაღალმთიანი რეგიონების დაბალი სოციალურ-ეკონომიკური სტატუსის მქონე მოსწავლეების), ეთნიკური უმცირესობების და განსაკუთრებული სასწავლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეების მხარდაჭერას. განახლებული აკადემიური პროგრამებით პროექტი ასევე დახმარებას გაუწევს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტებს.
პროექტი სრულ შესაბამისობაში მოდის მსოფლიო ბანკის საქართველოსთან თანამშრომლობის 2019-2022 წლების სტრატეგიასთან და ხელს უწყობს საქართველოს მთავრობას 2018 – 2023 წლების განათლების რეფორმის განხორციელებაში.

70 Million EUR delivered to MDF for Construction and Rehabilitation of Schools
Today the World Bank's Regional Director for the South Caucasus Mercy Tembon, Minister of Finance of Georgia Ivane Machavariani and Executive Director of MDF Giorgi Shengelia signed the Loan and Project Agreement at the cost of 90 million EUR for implementation of “Innovations, Inclusive Education and Quality” Project. The project will assist to human capital development by raising the availability of preschool education and providing qualitative education and favorable learning environment. The Executive Directors Board of the WB approved the referenced loan for Georgia on May 29th, 2019.
Out of 90 million EUR there was delivered 70 million EUR to MDF for construction and rehabilitation of schools.
The project is to support the reform of preschool, secondary and higher education and aims at increasing the quality of early education, care and involvement, as well as raising the quality of learning-teaching within the secondary educational system, enhancing financing mechanisms in higher education and assisting internationalization, consolidating the system, communicating with concerned parties and enhancing the project and monitoring system.
“Innovations, Inclusive Education and Quality” Project will assist to development of the main resource – human capital by means of increasing availability of preschool education, qualitative education and favorable learning environment” - Minister of Finance Ivane Machavariani declared and thanked the WB team and its local office for the support.
“In the course of transformation of the education system that undergoes implementation at the Ministry of Education, Science, Culture and Sports there are involved various donor organizations. I would like to thank all of them, however one of the most distinguished supporter in all that process is the World Bank. I would like to express deep gratitude for that support – not only for significant resources, but also for sharing of experience and competences and great effort made for the sector of education by the World Bank. This support is a significant factor that will result in unconditional success of the reform”- Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia Mikheil Batiashvili stated.
“Georgia proceeds with investing in its citizens. The aim of the referenced project is to support Georgia in attracting the investments to the human capital and raising the innovations and productivity in competitive global economy. By preparing the sustainable base and enhancing the human capital the project will increase the possibilities of Georgia for achieving the welfare of each citizen”- World Bank's Regional Director for the South Caucasus Mercy Tembon declared.
It is considered at the WB that the referenced changes represent considerable innovation in the reform of education of Georgia that will assist to preparation of the state for the labor market and economy of the 21st century. Within the referenced project the emphasize will be made on establishment of inclusive principles in pedagogy and learning process, quality and innovations at preschool, secondary and higher educational institutions that will be beneficial for every citizen.
Among the direct beneficiaries of the project there are the students of state as well as of private preschool educational institutions, students of higher educational institutions, teachers of schools and staffers of administration.
The project will provide the support to gender equality, students from vulnerable groups of population (students from villages and high mountainous regions with low social-economic status), and the ones that represent the ethnic minorities along with the students with special educational needs. By means of renovated academic programs the project will assist also to students of higher educational institutions.
The project is in full compliance with the cooperation strategy of the WB with Georgia for the years 2019-2022 and assists the Government of Georgia in execution of the education reform for 2018-2023.