მესტიაში ლეო ფილფანის სახელობის ფოლკლორის ცენტრის სრული რეაბილიტაცია დასრულდა
საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა მაია ცქიტიშვილმა, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი შენგელიამ, ქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა სოზარ სუბარმა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა მესტიაში ლეო ფილფანის სახელობის სახალხო და ფოლკლორის თეატრის რეაბილიტირებული შენობა საზეიმოდ გახსნეს.
პროექტი ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით განხორციელდა და მისი ღირებულება დაახლოებით 4.7 მილიონი ლარია. პროექტის თანახმად, სრულად რეაბილიტირდა შენობა, მოეწყო საზაფხულო ამფითეატრი და ღია ავტოსადგომი, კეთილმოეწყო შენობის მიმდებარე ტერიტორია.
ეს არის კულტურის ცენტრი, რომელიც იქნება განახლებული სახლი სვანეთის, მესტიის მოსახლეობისთვის და პირველ რიგში 90 წლიანი გამოცდილების ანსამბლი რიჰოსთვის. ეს დიდი მომავლის მქონე ანსამბლია და განახლებული სივრცე მის მრავალრიცხოვან წევრებს მისცემს საშუალებას იფიქრონ ახალ გეგმებზე, გაფართოებისა და განვითარების შესაძლებლობებზე. ფოლკლორის ცენტი იქნება საყვარელი ადგილი არამარტო მესტიელებისთვის, არამედ მესტიის სტუმრებისთვისაც,”- განაცხადა ვიცე-პრემიერმა, რეგიონიული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა მაია ცქიტიშვილმა.
დაბა მესტიაში ფოლკლორის ცენტრი არ არსებობის გამო ადგილობრივ ანსამბლებს და ფოლკლორით დაინტერესებულ მოსახლეობას არ ჰქონდათ სათანადო პირობებში მუშაობისა და განვიტარების საშუალება. ახალი შენობა ადგილობრივ ანსამბლებს საშუალებას მისცემს თანამედროვე ტექნიკით აღჭურვილ საკონცერტო დარბაზში ჩაატარონ რეპეტიციები, კონცერტები და გამართონ სხვადასხვა ღონისძიებები.

Complete Rehabilitation of Leo Pilpani Folklore Center in Mestia finalized
Vice Premier, Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Maya Tskitishvili, Executive Director of the Municipal Development Fund of Georgia (MDF) Giorgi Shengelia, Adviser to Prime Minister of Georgia Sozar Subari and representatives of local authorities held the ceremonial opening for rehabilitated building of Leo Pilpani National and Folklore Theatre in Mestia.
The project implementation was executed by MDF of MRDI with the financial support from the World Bank (WB) and its costs amounted to approximately GEL 4.7 million. As per the project the building was rehabilitated completely, there was arranged the summer amphitheater and open parking, vicinity site to the building was also accomplished.
“This is the Culture Center that will be as the renovated house for Svaneti, Mestia residents, but first of all it will house the 90-year experienced Ensemble “Riho”. This is the ensemble of great future and the renovated space will enable the numerous members of it to consider the new plans, possibilities of expansion and development. The Folklore Center will be the cherished place not only for Mestia residents, but for its guests as well”, Vice Premier, Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Maya Tskitishvili declared.
Due to lack of Folklore Center in borough Mestia the local ensembles and the population interested in folklore, were not able to work and be developed under appropriate conditions. The new building will enable the local ensembles to hold the rehearsals, concerts and various types of events at the Concert Hall equipped with modern technique.