ქალაქ ონში მხარეთმცოდნეობის მუზეუმი აშენდება
საქართველოს რეგიონული განვითრებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით ონში მხარეთმცოდნეობის მუზეუმს ააშენებს. ონის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმი, 1984 წელს გაიხსნა, მაგრამ 1991 წლის ძლიერმა მიწისძვრამ მუზეუმი პრაქტიკულად ღია ცის ქვეშ დატოვა და მასში დაცული ექსპონატების მდიდარი კოლექცია დღემდე ავარიულ შენობაშია მოთავსებული. მუზეუმში ინახება მნიშვნელოვანი კულტურული მემკვიდრეობის არქეოლოგიური, ეთნოგრაფიული, ნუმიზმატიკური, სახვითი ხელოვნების ნიმუშები, ძველ-ბეჭდური წიგნები, ფოტომასალები, ხელნაწერი წიგნები, ხელნაწერი ისტორიული საბუთები და სხვადასხვა მცირე კოლექციები, ეკლესიის რელიეფები და ლაპიდარული წარწერებიანი ქვები. სულ, 14 000 ძირითადი და დამხმარე ექსპონატი, რომელიც წლებია არასათანადო პირობებში ინახება.
ონის ახალ ორსართულიან მუზეუმში განთავსდება საკონფერენციო დარბაზი, ფონდსაცავი, ბიბლიოთეკა, მედიათეკა და ბავშვთა საგანმანათლებლო სივრცე. შენობა იქნება თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების და სრულად იქნება ადაპტირებული შშმ პირებისთვის. მოეწყობა მუზეუმის მიმდებარე ტერიტორიაც.
რეგიონებში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება ხელს უწყობს რეგიონის ეკონომიკურ გაძლიერებას, რეგიონის და მის მოსახლეობისთვის აჩენს ახალ შესაძლებლობებს, რაც არა მხოლოდ რეგიონის მაცხოვრებლების დამაგრებას, არამედ მათ დაბრუნებასაც შეუწყობს ხელს.

Local History Museum to be built in Oni Town
As per decision of the Government of Georgia, Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) is to build the Local History Museum in Oni Town. The Local History Museum was opened in 1984 in Oni, but the Museum was actually left under open air due to heavy earthquake of 1991 and wealthy collection of exhibits being there have been placed at an emergency building as of to date. There are preserved the archeological, ethnographic, numismatic and arts samples of considerable cultural heritage value, as well as the ancient printed books, photos, manuscripts, historical documents and various minor collections, reliefs of churches and lapidary stones with inscriptions, at the Museum. There are 14 000 basic and auxiliary exhibits in total there that have been preserved under inappropriate conditions for years.
There will be arranged the conference hall, museum depository, library, media center and educational space for children at the new two-story museum of Oni. The building will be of modern and international standards and will be completely adapted for the people with disabilities. The vicinity site to the Museum will be arranged too.
Development of tourist infrastructure in regions assists to economic enhancement of the region, and creates new possibilities for the region and its population that will support the residents of the regions either in staying there, or returning to their localities.