ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კაბალში 300 ბავშვზე გათვლილი ახალი სკოლის მშენებლობა იწყება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი 2019-2020 წლებში 150-მდე სკოლის მშენებლობას და რეაბილიტაციას განახორციელებს. ამ ეტაპზე, ფონდს უკვე გამოცხადებული აქვს 40-ზე მეტი სკოლის მშენებლობა-პროექტირებაზე და ათეულობით სკოლის რეაბილიტაციის ტენდერი. მათ შორის არის ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კაბალის 300 ბავშვიანი საჯარო სკოლა, სადაც მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი შენგელია ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მერთან ჯონდო მდივნიშვილთან ერთად იმყოფებოდა.
კაბალის საჯარო სკოლის მოსწავლეებს რთულ პირობებში უწევთ განათლების მიღება. ახალი სკოლის მშენებლობის შემდეგ კი, სოფელ კაბალს საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სკოლა ექნება, სადაც მოსწავლეები გამართული ინფრასტრუქტურით და კეთილმოწყობილ გარემოში შეძლებენ სწავლას. სკოლა სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში სოფელ კაბალის სკოლის გარდა, ასევე დაგეგმილია ჰერეთისკარის საჯარო სკოლის მშენებლობა, რომელზეც უკვე გამოვლენილია გამარჯვებული და მიმდინარეობს საპროექტო სამუშაოები.
გარდა ახალი სკოლების მშენებლობისა, მუნიციპალური განვითარების ფონდს 2019-2020 წლებში, ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონში, დაგეგმილი აქვს ათეულობით სკოლის რეაბილიტაცია და ენერგოეფექტურობის კომპონენტის გაძლიერება.

Construction of the new school designed for 300 pupils commenced in Lagodekhi Municipality Village Kabali
Within the period of 2019-2020, the Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia will complete construction and rehabilitation of about 150 schools. Currently, the MDF has already announced biddings on design-build for more than 40 schools and rehabilitation of dozens of shools. Giorgi Shengelia, Executive Director of the Municipal Development Fund of Georgia together with Jondo Mdivnishvili – Mayor of Lagodekhi Municipality was visiting one of such schools - 300 pupil secondary school of Lagodekhi Municipality village Kabali.
Pupils attending Kabali secondary school are being educated in difficult conditions. Following completion of the new school construction project, the village will have an international standards-driven building, where the pupils will have an opportunity to get educated in an orderly school with improved infrastructure and environment. The school will be fully adapted to needs of disabled.
Except for Lagodelhi Municipality village Kabali school, the project also provides for construction of Heretiskari public school, for which purpose the winner company has already been revealed and design works are in progress.
Apart from construction of new schools, within the period of the 2019-2020, the MDF intends to rehabilitate and improve energy efficiency component in dozens of schools in different regions countrywide.