სოფელ გვიშტიბში დევნილთა საცხოვრებელი სახლების მშენებლობა მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი წყალტუბოს მუნიციპალიტეტში, სოფელ გვიშტიბში დევნილთა საცხოვრებელი 6 სახლის მშენებლობას ახორციელებს. პროექტი საქართველოს მთავრობის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება 28 მილიონ ლარზე მეტია. პროექტის დასრულების შემდეგ 420 დევნილ ოჯახს გადაეცემა საცხოვრებელი სახლი.
სამუშაოების მიმდინარეობას ადგილზე მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი შენგელია წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის მერთან გრიგოლ იოსელიანთან ერთად გაეცნო.
პროექტი ითვალისწინებს საცხოვრებელი კორპუსების მიმდებარე ტერიტორიის კეთილმოწყობას. დამონტაჟდება გარე განათება, ბავშვებისთვის მოეწყობა სათამაშო მოედანი. თითოეულ კორპუსს ექნება საკუთარი ავტოსადგომი, პანდუსები, გზებზე დაიგება ასფალტ-ბეტონის საფარი და გაიმართება სანიაღვრე სისტემები. საცხოვრებელი ბინები სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის. გარდა 6 საცხოვრებელი ბინისა მგფ-ი სოფელ გვიშტიბში ასევე 2 საცხოვრებელი სახლის დაწყებულ მშენებლობას დაასრულებს, რომელზეც ტედერი უკვე დასრულებულია და მიმდინარეობს შეფასების პროცედურები.
საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის საცხოვრებელი სახლების მშენებლობას საქართველოს სხვა მუნიციპალიტეტებშიც ახორციელებს. იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის ღირსეული საცხოვრებელი პირობების შექმნა ფონდისთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია.

Residential Houses for IDPs under construction in Gvishtibi Village
6 residential houses for IDPs in Gvishtibi Village undergo construction by the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI). The project implementation is funded by the Government of Georgia at the cost exceeding GEL 28 million. Upon finalization of the project, 420 IDP households will be provided with housing.
Executive Director of MDF Giorgi Shengelia along with Tskaltubo Municipality Mayor Grigol Ioseliani visited the site of current works.
The project envisages accomplishment of the adjacent site to the residential buildings. There will be installed the street lighting and a playground will be arranged for children. Each building is to have its own parking, and ramps, asphalt concrete pavement will be applied to the roads and drainage systems will be regulated. The residential apartments will be completely adapted to the people with disabilities. Except for 6 residential apartments, MDF will finalize the commenced construction of 2 residential houses as well, Bidding for which is already completed and evaluation procedures are being conducted.
Construction of residential houses for IDPs is being implemented by MDF in other Municipalities of Georgia too. Creation of worthy living conditions for IDPs represents one of the main priorities of MDF.