სოფელ ველისციხეში ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება იწყება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი კახეთის რეგიონში, სოფელ ველისციხეში ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებას იწყებს. სამუშაოები ითვალისწინებს სოფელ ველისციხის ცენტრალურ ქუჩაზე მდებარე 55-მდე საცხოვრებელი სახლის და სოფელ ველისციხის თეატრის და მოედნის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქციას.
მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი შენგელიამ და კახეთის გუბერნატორმა ირაკლი ქადაგიშვილმა სოფელ ველისციხეში სარეაბილიტაციო პროექტები დაათვალიერეს, სადაც არსებულ პრობლემებზე და მათი გადაჭრის გზებზე ისაუბრეს.
გარდა სოფელ ველისციხისა, მუნიციპალური განვითარების ფონდი ქუთაისში, გორში, დაბა სტეფანწმინდაში, თელავის ისტორიულ ნაწილში, სოფელ ველისციხეში, უშგულის თემის სოფლებში ჩვიბიანსა და ჟიბიანში და დაბა მესტიის ლაღამის უბანში საზოგადოებრივ-სარეკრეაციო სივრცეების, ტურისტული ობიექტებისა და მათი ინფრასტრუქტურის განვითარებას გეგმავს.
ტურისტული პოტენციალის მქონე ქალაქების ურბანული განახლების პროგრამის განხორციელება ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებას, მათი სოციალური და ეკონომიური პირობების გაუმჯობესებასა და ტურისტების რაოდენობის ზრდას შეუწყობს ხელს.

Implementation of infrastructural projects to commence in Velistsikhe Village
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) is to commence implementation of infrastructural projects in Velistsikhe Village of Kakheti Region. The works envisage rehabilitation-reconstruction of up to 55 residential houses located on central street of Velistsikhe Village and a theatre and a square being in Velistsikhe Village.
Executive Director of MDF Giorgi Shengelia and Kakheti Governor Irakli Kadagishvili inspected the rehabilitation projects in Velistsikhe Village. They talked about existing issues and the ways for their solution.
In addition to Velistsikhe, MDF plans development of public-recreation spaces, tourist objects and associated infrastructure in Kutaisi, Gori, in borough Stepantsminda, historical part of Telavi, Velistsikhe Village, Chvibiani and Zhibiani Villages of Ushguli Community and Laghami District of Mestia.
Implementation of urban renovation program for the cities of tourist potential will assist to employment of local population, improvement of their social and economic conditions and increase number of tourists.