ახალი ბაღების მშენებლობაზე ტენდერი გამოცხადდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი 2019 წელს ქვეყნის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში 50-ზე მეტი ბაღის მშენებლობას იწყებს. ფონდმა 4 საბავშვო ბაღის პროექტირებაზე ტენდერი უკვე გამოაცხადა.
ამ ეტაპზე, ტენდერი გამოცხადებულია 180 მოსწავლეზე გათვლილ საბავშვო ბაღების პროექტირებაზე. ესენია: თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვარდისუბანის, ქალაქ გორის, მოსკოვის ქუჩის მიმდებარედ, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ მეჯვრისხევის, ქალაქ ახალციხეში, რუსთაველის ქუჩაზე.
მნიშვნელოვანია, რომ სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებები საერთაშორისო სტანდარტებით დაპროექტდება და პროექტების დასრულების შემდეგ, პატარები კეთილმოწყობილ ბაღებში შეძლებენ სიარულს.

Bidding for construction of new kindergartens announced
In 2019 the Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) is to commence construction of over 50 kindergartens in various Municipalities of Georgia. MDF has already announced the Bidding for design of 4 kindergartens.
There has been announced the Bidding for designing of kindergartens designated for 180 children to date. These kindergartens are of Vardisubani Village in Telavi Municipality, of Gori Town in the vicinity of Moscow Street, of Mejvriskhevi Village in Gori Municipality, and at Rustaveli Street in Akhatsikhe Town.
It is of high importance that the kindergartens will be designed in compliance with international standards and upon finalization of projects the children will be able to go to kindergartens with amenities.
Construction of kindergartens undergoes implementation with financial support from the Government of Georgia (GoG) and the European Investment Bank (EIB).