მგფ-მა მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტები საპროექტო და სამშენებლო სექტორს გააცნო
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ქუთაისში, გორში, დაბა სტეფანწმინდაში, თელავის ისტორიულ ნაწილში, სოფელ ველისციხეში, უშგულის თემის სოფლებში ჩვიბიანსა და ჟიბიანში და დაბა მესტიის ლაღამის უბანში საზოგადოებრივ-სარეკრეაციო სივრცეების, ტურისტული ობიექტებისა და მათი ინფრასტრუქტურის განვითარების გეგმების გასაცნობად, ღია კარის დღე გამართა.
სამშენებლო და საპროექტო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს დაგეგმილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე ინფორმაცია მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორი გიორგი შენგელიამ მიაწოდა.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია: სოფელ ველისციხის ცენტრალურ ქუჩაზე მდებარე 55-მდე საცხოვრებელი სახლის და სოფელ ველისციხის თეატრის და მოედნის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია, ქუთაისში 19 საუკუნის ისტორიული სახლებისა და დავით კაკაბაძის სახელობის გალერეის, სტეფანწმინდაში ცენტრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ისტორიული სახლების და თელავში ისტორიულ შვიდ ბორცვს შორის დამაკავშირებელი მთავარი ქუჩის ტურისტული მარშრუტის რეაბილიტაცია. ასევე დაგეგმილია თელავის ცენტრალური მოედნის მიმდებარე ტერიტორიისა და „ბატონის ციხის“ დასავლეთ ნაწილში მდებარე მოედნის, ლაღამის უბანში არსებული შენობების, უშგულის თემში სოფელ ჩვიბიანსა და სოფელ ჟიბიანში არსებული სვანური კოშკების და ჩაჟაშის 3 სვანური კოშკის რესტავრაცია-რეკონსტრუქცია.
პირველ ეტაპზე, დაგეგმილია საპროექტო დოკუმენტაციის შესყიდვა.
მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიზანია, სატენდერო პროცედურები უფრო მეტად გამჭვირვალე და ეფექტიანი გახდეს. დაინტერესებულ კომპანიებს საშუალება ჰქონდეთ ტენდერის გამოცხადებამდე გაეცნონ პროექტებს, უკეთ მოემზადონ და კონკურენტულ გარემოში უზრუნველყოფილი იყოს ღია და თანაბარი პირობები.

The MDF Presents Large Scale Infrastructural Projects to Representatives of Design and Construction Sector
The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia conducted an Open Day for introducing representatives of design and construction sector to their plans for development of public-recreational spaces, tourist facilities and associated infrastructure in Kutaisi, Gori, village Stepantsminda, historical part of Telavi, village Velistsikhe, villages Chvibiani and Zhibiani of Ushguli Community and village Mestia Laghami neighborhood.
Giorgi Shengelia, Executive Director of the Municipal Development Fund of Georgia briefed audience on the planned infrastructural projects.
The project aims at: rehabilitation-reconstruction of 52-55 residential buildings located in the central street of village Velistsikhe and village Velistsikhe Theater and Square; restoration-reconstruction of 19-th century historical buildings and Davit Kakabadze Gallery in Kutaisi, and central area adjoining historical buildings in Stepantsminda, restoration-reconstruction of historical seven hills’ connecting main street in Telavi, major touristic itinerary of its historical part, Telavi central Square adjacent area and the Square located in the western part of “Batonis Tsikhe”; restoration-reconstruction of buildings existing in Laghami neighborhood; restoration-reconstruction of Svanetian towers existing in Ushguli community villages Chvibiani and Zhibiani, and 3 towers of village Chazhashi.
The first stage works provide for procurement of design documentation for the above-referred projects.
The Municipal Development Fund aims to render bidding procedures more transparent and effective. Interested companies should have an opportunity to familiarize themselves with projects before announcement of biddings, better prepare themselves and enjoy open and equal conditions in competitive setting.