კობი-გუდაურის ახალი საბაგირო გზა გაიხსნა
კობი-გუდაურის დამაკავშირებელი საბაგირო გზა 7 კმ-ზე მეტია და იგი საათში 2800 მგზავრს მოემსახურება. იმის გათვალისწინებით, რომ ეს მარშრუტი ჩრდილოეთ ფერდობზე მდებარეობს, მის გარშემო სათხილამურო გზაზე სრიალი გვიან გაზაფხულამდე იქნება შესაძლებელი.
საინჟინრო კუთხით ერთ-ერთი ურთულესი პროექტის განხორციელებას ერთი წელი დასჭირდა, აშენდა 111 გონდოლიანი 3 საბაგირო გზა, რომელიც 6 სადგურის მეშვეობით კობიდან გუდაურის საბაგირო სისტემას უკავშირდება.
ტურისტული მიზნების გარდა, კობი-გუდაურის ახალი საბაგირო გზა, დიდთოვლობის და ზვავსაშიშროების დროს, ადგილობრივ მოსახლეობას უსაფრთხოდ გადაადგილების საშუალებას მისცემს და ამ მონაკვეთზე ჩაკეტილი გზით გამოწვეულ პრობლემებს მოაგვარებს, რაც გეოგრაფიული მდებარეობისგამო, ყაზბეგის რეგიონში ხშირია.
საბაგირო ხელს შეუწყობს რეგიონში ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას, რაც თავის მხრივ გაზრდის ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმების შესაძლებლობას.
დაახლოებით 81 მილიონი ლარის ღირებულების პროექტი საქართველოს მთავრობამ დააფინანსა და მუნიციპალური განვითარების ფონდის დაკვეთით ქართულმა და ფრანგულმა კომპანიებმა („ფერი“ და „პომა“) განახორციელეს. რთული საინჟინრო სამუშაოები, მათ შორის - ბაგირების გაჭიმვა, უცხოელი სპეციალისტების უშუალო ზედამხედველობით მოხდა.

Kobi-Gudauri linking cableway covers over 7 km and is to serve 2800 passengers an hour. Location of the referenced route on the northern slope will enable skiers to ski over the ski trail until late spring.
Implementation of one of the most complicated projects from engineering standpoint, took one year. There were constructed 3 cableways with three gondolas to be connected with Gudauri cableway systems from Kobi by means of the stations.
Along with the tourist objectives, Kobi-Gudauri new cableway will provide the local population with the possibility of conveying in a safe manner in case of either heavy snowfall or avalanche hazard and resolve the issues conditioned because of closing of the road on this particular section that occurs to happen quite often in Kazbegi Region.
The cableway will assist to development of tourist infrastructure in the region what in its turn will increase opportunities for local residents to be employed.
The project at the cost of approximately 81 million GEL was funded by the Government of Georgia and was implemented by Georgian and French Companies (“Peri” and “Poma”) as per the order by MDF. Difficult engineering works – including stretching of the cables was executed under direct supervision of foreign specialists.
There were employed 300 people and operating up to 60 units of heavy machinery for the cableway construction.