ვანში არქეოლოგიური მუზეუმის მშენებლობა მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ვანის არქეოლოგიური მუზეუმის მშენებლობას და მიმდებარე ტერიტორიის რეაბილიტაციას ახორციელებს.
სამშენებლო სამუშაოები მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი შენგელიამ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად დაათვალიერა.
პროექტის ფარგლებში, მიმდინარეობს ახალი ოთხ სართულიანი შენობის (მუზეუმის) მშენებლობა, ასევე, მოეწყობა ავტოსადგომი, მცირე ბიბლიოთეკა, ლაბორატორია, კაფეტერია, და საოფისე ოთახები ადმინისტრაციისათვის. ვანის არქეოლოგიურ მუზეუმს 1985 წლის შემდეგ რეაბილიტაცია არ ჩატარებია. პროექტის დასრულების შემდეგ, ის საერთაშორისო სტანდარტებს გაუთანაბრდება და რეგიონში ყველაზე გამორჩეული მუზეუმი იქნება. მუზეუმი სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის.
სარეაბილიტაციო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოები ხელს შეუწყობს ვანის არქეოლოგიური სივრცის დაცვას, ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას და ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებას.

The Municipal Development Fund of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is implementing the World Bank backed project for construction of Vani Archeological Museum and improvement of its adjacent area.
Giorgi Shengelia – Executive Director of the Municipal Development Fund inspected the project site together with local authorities.
The project provides for construction of the new four-storey (museum) building, arrangement of parking lot, small library, laboratory, café and office space for administration. Vani archaeological museum has not been subjected to rehabilitation since 1985. After project completion it will meet international standards and become the most distinguished museum region-wide. The museum will be fully adapted to needs of disabled.
Rehabilitation-reconstruction works will contribute to protection of Archeological site, development of tourist infrastructure and employment of local population.